Libře ke zpevnění nepomohla ani pozitivní data ohledně britského HDP

Klíčové body

  • Uvolnění protipandemických opatření ve Velké Británii prospělo sektoru služeb a HDP meziměsíčně rostlo po páté v řadě.
  • Britský průmysl i přes růst HDP nedokázal naplnit tržní očekávání. Problém by mohla způsobit zhoršující se pandemická situace v Číně.
  • Libra ani přes pozitivní data ohledně britského HDP nedokázala posílit. Trhy vnímají zpomalení průmyslu jako riziko.
Zdroj: Depositphotos

Uvolnění pravidel proti šíření viru COVID-19 ve Velké Británii mělo dle očekávání příznivý vliv na růst tamního HDP. Předběžné odhady hovoří o červnovém meziměsíčním růstu HDP ve Velké Británii o 1 %. Kondice ekonomiky tak navázala na čtyři předchozí měsíce, kdy byl registrován meziměsíční růst hrubého domácího produktu. Ale ani pět měsíců meziměsíčních růstů nestačilo, aby se HDP dostalo na hodnoty před explozí nákazy. V současnosti se dle nejnovějších odhadů nachází HDP Velké Británie 2,2 % pod předpandemickou úrovní.

Další uvolnění protipandemických pravidel ve Velké Británii pomohlo především sektoru služeb, který významně přispěl k červnovému růstu ekonomiky. HDP britských služeb v červnu meziměsíčně vzrostlo o 1,5 %, což odráží zvyšující se tempo vlivem uvolnění, kdy v květnu činil růst pouze 0,7 %. Lze předpokládat, že tento růstový trend bude dále pokračovat spolu s obnovením spotřebních návyků ve společnosti. Omezení šíření viru se projevilo i na datech ze sektoru zdravotnictví.

Během pandemie byla odložena řada preventivních, kosmetických a dalších neurgentních lékařských zákroků, aby bylo možné poskytovat adekvátní péči covidovým pacientům. Díky zmírnění pandemické situace mohou tyto lékařské úkony zdravotnická zařízení znovu v plném provozu poskytovat, což se projevilo i na meziměsíčním růstu HDP v sektoru zdravotnictví. Nejvýznamnějším faktorem pro růst HDP byl opět sektor pohostinství, kdy zvláště zvýšená aktivita v restauračních zařízeních přispěla k pozitivnímu výsledku. Hrubý domácí produkt v pohostinství Velké Británie meziměsíčně vzrostl o 10,1 %. Mírné oslabení zažily v červnu kvůli problémům s celosvětovým nedostatkem výrobních vstupů sektory stavebnictví a průmyslu.

I přes příznivé výsledky odhadů HDP ve Velké Británii nedokázala libra posílit proti dolaru. To lze vysvětlit především příznivými daty z trhu práce v USA, která ukázala pozitivní trend tvorby pracovních míst v USA, jak psal kolega David Jansa zde. Libra během čtvrtka mírně oslabila i proti euru. Příznivý vývoj v oblasti služeb Velké Británie investory do libry nepřesvědčil. Pochybnosti zasela data ze sektorů stavebnictví a průmyslu, které meziměsíčně zpomalily a nedokázaly tak naplnit očekávání trhů. Na trhu patrná nejistota pramení z obav, že se kondice těchto sektorů bude dále pohybovat pod očekáváním. Jistou roli v tom hraje i problematická pandemická situace v Číně, která sice nevypadá dle oficiálních čínských statistik katastroficky, ale i tak tamní vláda zavádí řadu protipandemických opatření. To ukazuje na možnost, že pandemická situace v Číně může být problematičtější, než se na první pohled zdá. Obavy na trzích vzhledem k tomu, že Čína disponuje obrovskými výrobními kapacitami, které jsou součástí celosvětových dodavatelsko-odběratelských řetězců, sílí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1736 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1702 do 1,1777 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,38 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,63. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,34 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,55 až 21,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter