Překoupený dolar nepotěšila data o červencové inflaci

Klíčové body

  • Americká inflace v červenci vykázala hodnotu 5,4 %. Ceny tak nadále rostou nejrychlejším tempem od roku 2008.
  • Dolar v reakci na zveřejnění dat oslabil, rizikové měny naopak smazaly ztráty z dopoledních hodin.
  • Technická analýza mluví ve prospěch eura, fundament pak optimismus značně krotí.
zdroj: Depositphotos

Americký růst cenové hladiny v červenci vykázal hodnotu 5,4 %. V meziročním vyjádření tak inflace zůstala na stejné hodnotě jako v červnu, jádrová složka o 0,2 procentního bodu poklesla. Dolar v reakci na zveřejnění této statistiky oslabil, což pomohlo měnám regionu. Hlavní měnový pár bude potřebovat silný impuls pro pokoření supportu v okolí 1,1700 EURUSD.

Výsledek červencové inflace trhy nijak zásadně nepřekvapil. Cenová hladina v USA rostla stejným tempem jako v červnu, což byla pouze minimální odchylka od tržního konsenzu. Jádrová inflace pak ukázala na 4,3% růst cen, což je proti červnu zpomalení o 0,2 procentního bodu, které bylo v souladu s tržními odhady. Americká inflace tak zůstává na nejvyšších hodnotách od roku 2008.

Vzhledem k tomu, že jsme se nedočkali většího překvapení, dolar neměl dostatek důvodů k proražení oblasti silných supportů, kde se v posledních dnech nacházel. Ty tvoří hranice podpory na úrovni 1,1704 EURUSD, kde se nachází swingové minimum z 31. března, kulatá psychologická hranice 1,1700 EURUSD a ještě 38,2% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny posilujícího eura od začátku pandemie na úrovni 1,1695 EURUSD. Dolar se do této oblasti dostal v prostředí slábnoucího trendu, když indikátor DMI (Directional Movement Index) v rámci denního grafu postupně již dva týdny klesá ze 40 bodů směrem k 25 b.

Včerejší odmítnutí supportu pak mělo za následek vytvoření býčí formace bullish engulfing (na denním grafu), která upozorňuje na možný obrat trendu. Ve směru obratu trendu mluví i další indikátory na různých časových rámcích. Na hodinovém grafu se v posledních dnech tvořila silná divergence v rámci indikátoru MACD i RSI. Nově vytvářená nižší minima ve spojení s vyššími minimy v rámci těchto indikátorů bývají spolehlivou nápovědou pro silnější zpětný cenový pohyb. Na hodinovém i denním grafu pak byly porušeny klesající trendové linie v rámci indexu relativní síly, což je další signál pro posílení eura.

Z fundamentálního hlediska se však silnější rally eura v blízké době očekávat nedá. Dobrý výsledek tvorby nových pracovních míst mimo sektor zemědělství v USA a velký propad ZEW indexu ekonomického sentimentu v Německu a eurozóně euru do karet nehraje. Výhled pro příští týdny před sympóziem v Jackson Hole by mohl být tedy v duchu pohybu do strany. Vzhledem k v pátek zveřejněným payrolls a včerejší inflaci nás žádná zásadní data do té doby již nečekají. Pár eura s dolarem by tak mohl koketovat s výše zmíněnou oblastí supportů, poblíž které se momentálně nacházíme. Včerejší korekce na dolaru pak pomohla rizikovým měnám. Ty z regionu se včera pohybovaly v rámci jednoho scénáře. Měny zlotý, forint i koruna v dopoledních hodinách oslabovaly, aby své ztráty po zveřejnění americké inflace vymazaly a uzavřely v blízkosti otevíracích hodnot.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1734 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1682 do 1,1755 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,60 až 21,76 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter