Lidovci a Starostové chtějí vyhrát volby

Celostátní konference KDU-ČSL se dnes usnesla na podpoře dlouhodobé spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Pověřila předsednictvo strany jednáním o spolupráci ve volbách do Sněmovny v letošním roce formou volební koalice (KDU-ČSL a STAN). Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí lidovců Petra Hrušová.

„Na jednání celostátní konference byl pozván předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který řekl důvody, proč by bylo dobré, abychom spolupracovali. Hovořili jsme o formě, debata byla velmi otevřená a celostátní konference se nakonec usnesla na dlouhodobé spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí,“ uvedl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Dodal, že konference také pověřila předsednictvo, aby se STAN vyjednávalo o spolupráci do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017 ve formě přímé volební koalice KDU-ČSL a STAN. „Petru Gazdíkovi jsem již poslal zprávu a budeme jednat se STAN, zda je tato forma spolupráce pro ně ta, o které budou chtít vyjednávat. Koalici jsme zatím neschválili, je to věc, o které se se STAN chceme bavit,“ uvedl Bělobrádek.

Bělobrádek: Třicet procent našich voličů do kostela nechodí

Podle ministra zemědělství a místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky se chce strana vážně poprat o první místo ve volbách. „Chceme, aby v České republice byla silná a výrazná alternativa pro voliče, kteří se neztotožňují se socialistickým proudem, který dnes prezentuje ČSSD a se stranou, která nenabízí mnoho demokratických prvků. Chceme silnou spolupráci stran, které mají společný programový i hodnotový základ. Spolupracujeme už dnes na mnoha úrovních a nyní se chceme vážně poprat o první místo ve volbách,“ uvedl Jurečka.

„Jednání se STAN bylo nesmírně vstřícné a přátelské a jsem velmi ráda, že bude pokračovat naše spolupráce. Našim cílem je, aby v naší zemi byla posílená slušná politika. Pokud se podaří toto dílo dokončit, tak zde bude skutečně alternativa pro voliče, kteří si nepřejí, aby tato země směřovala jinam, než tam, kam směřuje od sametové revoluce 89, tedy směrem na západ, nikoliv na východ,“ dodala místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Bělobrádek: Je důležité mít měnu, jakou má Německo

Newsletter