Londýnský trh se zlatem projde zásadní reformou

V březnu tohoto roku proběhnou na londýnském mimoburzovním trhu se zlatem výrazné změny, které přemění jeho dosavadní princip fungování a pravděpodobně tak přilákají nové hráče. Tento trh je specifický svým stanovováním ceny zlata, která je určována na základě referenční hodnoty, tzv. London Fix. Na cenotvorbě se pak podílí čtveřice bank – Société Générale, Barclays, HSBC a Scotiabank.

Plánované změny ve struktuře mimoburzovního trhu mají podle informací serveru CNBC přilákat až 11 nových členů, přičemž nejvíce se spekuluje o příchodu několika čínských bank. Jejich členství by značně posílilo vliv britského trhu, který je druhý největší spotřebitel žlutého kovu na světě, na určování globální ceny zlata. Podle Rutha Crowella, výkonného ředitele London Bullion Market Association (LBMA), je „zájem o členství opravdu velký, což nepochybně přispěje k větší diverzifikaci členské základny, která bude pravděpodobně zahrnovat i několik čínských bank.“

Už v říjnu minulého roku se členem London Bullion Market Association, která sdružuje mezinárodní obchodníky se zlatem, stala druhá největší státem vlastněná China Contruction Bank. Doplnila tak výčet dalších čínských bank, jako je Industrial and Commercial Bank of China a Bank of China.

Hlavním důvodem, proč se britské finanční úřady zaměřily na OTC trh se zlatem, byla kauza skandálů, ve kterých bylo odhaleno, že některé banky poskytovaly svým klientům vnitřní informace o stanovování ceny London Fix. Klienti pak měli představu, jakým směrem se bude cena ubírat a podle toho pak obchodovali jak přímo se zlatem, tak se zlatými deriváty.

Marc Faber předvídá zlatou rally

Financial Conduct Authority (FCA), britský úřad pro dohled nad finančními trhy, má teď za úkol představit mechanismus, jímž hodlá nově regulovat elektronické aukce, pomocí kterých bude určována cena zlata. Provoz této aukce má na starosti americká burzovní síť Intercontinental Exchange. Systém stanovování sazby London Gold Fix tak projde celkovou proměnou, která má za úkol eliminovat sdílení vnitřních informací a zamezit tak manipulaci cen zlata.

„Bez jasného vedení ze strany FCA, která momentálně pracuje na nových pravidlech, nebudou mít potenciální zájemci o členství vnitřní souhlas stát se součástí procesu stanovování London Fixu,“ zní ze strany vedení LBMA. „Pokud co nejdříve nebude jasno v tom, jakým způsobem bude britský trh se zlatem regulován, nedostanou se do něj noví hráči, což celkově povede k narušení samotného obchodování.“

V prosinci 2014 uvedla FCA informaci o tom, že v souvislosti se skandály ohledně manipulace některých referenčních sazeb se hodlá zaměřit na dohled nad sedmi britskými benchmarky, včetně procesu stanovování ceny zlata. Nová pravidla mají být v případě trhu žlutého kovu představena během prvního čtvrtletí roku 2015, přičemž jejich uplatňování bude zahájeno od prvního dubna.

Dosavadní systém stanovování ceny zlata probíhal dvakrát denně formou neveřejných telekonferencí. Předsedající fixingu vždy nejprve navrhne otevírací cenu, jež bývá z pravidla v blízkosti úrovně spotové ceny. Poté se jednotliví členové za účasti svých obchodních oddělení rozhodnou, kdo bude nakupovat, kdo prodávat a jaké množství bude předmětem jednotlivých obchodů. Jakmile se poptávka vyrovná s nabídkou, je stanoven fix. Celý proces obvykle trvá deset až patnáct minut a fixní cena je stanovena v dolarech, eurech a libře.

Cena zlata během měnové krize

Zlato v roce 2015

Newsletter