Lukáš Sedláček (ELAI): Nejen finanční podporou jest živ podnikatel

Českým podnikatelům by pomohlo, kdyby státní představitelé opakovaně verbálně oceňovali přínos firem a startupů pro ekonomiku. Tak, jak to provádí třeba slovenský prezident Andrej Kiska. Startupy by neměly vymýšlet již vymyšlené a přizpůsobené pouze na český trh. Měly by přicházet s nápady, které mají ambici stát se globálně dominantním hráčem. V rozhovoru pro Roklen24 to řekl organizátor Týdne podnikání a šéf podnikatelského institutu ELAI Lukáš Sedláček.

Když se ohlédnete za předešlými ročníky „Týden podnikání“, co byste Vy osobně vyzdvihl? Který host Vás třeba nejvíc zaujal?

Nejvíce bych vyzdvihl bych skutečný startupový fenomén, kterým je Chris Kelsey. Svůj první startup, v němž zaměstnával přes 60 lidí, založil a prodal v 17 letech. O dva roky později začal se svým novým startupem v Dubaji stavět první mrakodrap na světě vytištěný 3D tiskárnou, nyní je mu 20 let. Forbes by měl už jen kvůli němu zavést rubriku 20 pod 20. 

Na koho se nejvíc těšíte letos?

Těším se nejvíce na již zmíněného Chrise Kelseyho, jsem vždy vděčný za setkání s kosmopolitními lidmi, kteří mají přesah, jsou kreativní a dokáží přemýšlet ve velkém. Přiletí z Kalifornie jen kvůli Týdnu podnikání, pak letí dál do Dubaje stavět onen  mrakodrap. Těším se, že si s ním popovídám nad pivem, s týmem ho pak vytáhneme do Blue Lightu, ať pozná i některé místní bary.

Co všechno letos nabídne hlavní událost Týdne podnikání?

Hlavní událost dne 15. listopadu bude opět celodenní, od 10:00 do 20:00, a bude opět probíhat jako minulý ročník ve Slovanském domě v Praze. Návštěvníci se můžou těšit na velmi zajímavé semináře a veletrhy, opravdu každý, kdo se zajímá o podnikání, si najde to své. Vrcholem dne bude konference od 17:00 na stejném místě, při které budeme diskutovat o tom, jak vytvářet efektivní a úspěšné strategie, jak opatrně a zároveň dynamicky růst a jak dosáhnout vyšších firemních zisků. Ti, kteří k tématu na konferenci vystoupí, a s nimiž budou moci účastníci diskutovat, patří k nejpovolanějším: již zmiňovaný Chris Kelsey, dále CEO PayPal pro severní a střední Evropu Matt Komorowski, CEO Y SOFTu Václav Muchna, soukromý investor a donedávna globální viceprezident HP Jan Zadák, CEO E.ON Martin Záklasník, spolumajitelka a ředitelka strategie Dermacolu Věra Komárová a další.

Jak jste uvedl, součástí Veletrhu Hlavní události Týdne podnikání ČR 2017 bude také Franchising veletrh. Jaké firmy se zde budou prezentovat?

Letos se zúčastní světoznámé značky jako McDonald´s, Telepizza, Quickwash či Century 21, z těch českých například Svět zdraví či OK Point. V rámci akce bude připraven i doprovodný program Školení franchizingu ve formě přednášek a panelových diskuzí.

Jak vnímáte současnou českou startupovou scénu? Může být „Týden podnikání“ pro startupy inspirací?

Vnímám ji jako velmi nadějnou, ale stále ještě v plenkách. Počet startupů je u nás zatím velmi nízký a počet startupů s globálními ambicemi ještě menší. Startupy by neměly vymýšlet již vymyšlené a přizpůsobené pouze na český trh, ale měly by přicházet s nápady, které mají ambici stát se globálně dominantním hráčem. Ano, Týden podnikání realizuji se svým ELAI také proto, aby se představitelé startupů mohli inspirovat od ostatních, kteří přemýšlejí v globálním měřítku.

Máte nějaký tip pro nově vznikající vládu či Sněmovnu na to, jak pomoci českým podnikatelům?

Různé velikosti firem by měly mít odlišné podmínky a odlišné úlevy při podnikání. Začínající podnikatel si těžko může dovolit alokovat stejné zdroje na odvody a byrokracii jako korporace. Velmi by také pomohlo, kdyby státní představitelé opakovaně verbálně oceňovali přínos firem a startupů pro ekonomiku, jak to provádí třeba slovenský prezident Andrej Kiska. Nejen finanční podporou jest živ podnikatel.   

Lukáš Sedláček – výkonný ředitel a hlavní analytik European Leadership & Academic Institute (ELAI), přednášející na New York University a Anglo-americké vysoké škole, dříve prezident Oxford & Cambridge Alumni Society CR (spolek sdružující absolventy univerzit Oxford a Cambridge v ČR). 

Vystudoval mezinárodní vztahy na University of Cambridge a evropská studia na Karlově univerzitě, dříve na ní studoval také obory mezinárodní teritoriální studia, hebreistika a religionistika. 

 

 

Newsletter