Luxusní značky zdražují. Odraz jistoty či nouze?

Gucci, Prada, Burberry, Hermes, LVMH a mnoho dalších. Nálepky luxusu i barometr ekonomiky. Daří-li se prodejům a ziskům, ekonomika je svěží a spotřebitelé se mají dobře. Opak je důvodem k obavě. Jak je to ale s růstem cen, který vytrvale překonává inflaci? Je odrazem jistoty a důvěry, nebo naopak obav či tlaku?

Luxusní značky Hermes či LVMH v letošním roce zvednou ceny o 4 až 6 procent. U Prady, Burberry či Gucci čerstvá analýza Sanford Bernstein očekává růst cen o 2 až 3 %. Nepůjdeme-li po značkách, ale druhu zboží, luxusní kabelky zdražují průměrným ročním 6% tempem, šperky kolem 4 až 5 %. Zdálo by se, že segment luxusu si je jistý apetitem a otevřenou peněženkou zákazníka. Nedávná prohlášení firem – až po profit warning – ale napovídají něco jiného.

Euro či britská libra od počátku roku nabraly výrazné zisky proti americkému dolaru, u GBP až dvouciferné. Euro z úrovní na dosah 1,40 USD/EUR seslala až slova guvernéra Evropské centrální banky Draghiho v minulém týdnu. Faktem je, že za uplynulé měsíce museli dodavatelé luxusu skousnout pod tlakem výkyvů měn propad svých marží. A proti němu se snaží jít silou cenové politiky, tedy zdražováním. V tomto směru jsou obvykle silní, hájí své marže, hájí své tržby. Ale ne do nekonečna.

Před dopadem silné libry do hospodářských výsledků v dubnu varovala britská Burberry, Luxottica podložila negativní dopad do výsledků „turbulencí na měnových trzích“. Obě firmy reagovaly zvýšením cen v lokální měně.

Sanford Bernstein odhaluje, že od roku 2012 doposud včetně části roku 2014 ceny luxusního zboží v Paříži vzrostly o více jak 4 %, zatímco v Šanghaji zhruba o procento a půl. Stejně, jako v jiných sektorech světové ekonomiky včetně komodit, i u luxusu představuje pro firmy ohromný potenciál čínský spotřebitel a jeho pozvolný posun do vyšších příjmových skupin a hlad po atraktivním zboží včetně top segmentu.

Právě tento spotřebitel ale, mimo jiné kvůli daňovému efektu, pořádal (či pro sebe nechával pořádat) nákupní nájezdy do Evropy, kde zvyšoval prodeje. Jejich atraktivita s razantnějším růstem cen luxusu v jinak stále utlumené evropské ekonomice zvolna vyprchává. Tak, jak cenový růst segmentu v Evropě proti Číně dosahuje zhruba trojnásobku, klesá úspora z takových cest či zahraničních nákupů – dle Sanford Bernstein na 26 % v březnu 2014 proti 35 % v polovině roku 2012.

Mezi značky, nejvíce tlačící v posledních kvartálech na růst cen, patřily Louis Vuitton, Hermes, Gucci či Richemont. Rahul Sharma z Neev Capital však varuje, že prostor pro další přetisk cenovek směrem vzhůru se může vyčerpat. To čeho jsme svědky, je boj o zachování exkluzivity značky a prodejní marže. To si ale mohou dovolit jen některá jména. 

Newsletter