Má cenu věřit v ještě silnější korunu?

Klíčové body

  • Rizika možného oslabení koruny stále existují, zejména ve spojení s koronavirem.
  • Zvolení demokratického kandidáta Bidena americkým prezidentem je pro korunu dobrou zprávou.
  • Základnu pro další zisky by koruna měla získat díky stabilním sazbám ČNB  a návratu inflace směrem k cíli.
DepositPhotos

Česká měna se už delší dobu veze na ziskové vlně. Ta jí pomohla prolomit hranici 27,00 za euro a dostat se až na hodnoty z poloviny letošního září. I přesto, že existují nezanedbatelná rizika možného oslabení, přikláníme se k variantě setrvání kurzu pod „sedmadvacítkou“ a následného dalšího posílení během příštího roku. K udržení silnějších hodnot by mělo přispět hned několik faktorů.

Volatilita devizového trhu šla v posledních týdnech nahoru. Podobně tomu bylo i u akciové a dluhopisové volatility. To je důsledek několika faktorů, od zhoršující se koronavirové situace zejména v Evropě až po nejistotu spojenou s volbou amerického prezidenta.

Evropská ekonomika se opět ponořila do částečné uzavírky. Nadto je možné, že by přijatá opatření proti šíření viru mohla být ještě zpřísněna. Nevěříme sice v celoevropský „totální“ lockdown ani v opětovné zmrazení mezinárodního obchodu, i tak je jasné, že se ve čtvrtém čtvrtletí nedočkáme pokračující svižné ekonomické obnovy jako v tom třetím. Podobně tomu zřejmě bude i ve Spojených státech, kde se koronavirový vývoj rovněž zhoršuje, byť prozatím bez přísnějších opatření podobným těm evropských. Ta by ale mohla ještě přijít, obzvláště bude-li se americká situace zhoršovat, například vinou srocování lidí při oslavách americké prezidentské volby.

U takto negativního scénáře druhé vlny pandemie nelze přesně odhadnout jeho časovou délku trvání. I proto platí, že se stále můžeme dočkat výprodeje rizikových aktiv, zejména pokud by se přidala americká verze částečného zmrazení ekonomiky. Nečekáme však, že by výprodej dosáhl rozměrů, které jsme viděli v březnu. K tomu by měla přispět nejen lepší zdravotnická připravenost, ale především připravenost nositelů hospodářské politiky, tedy vlád a centrálních bank.

Byť tedy volatilnější období nelze vyloučit, z dlouhodobější perspektivy, samozřejmě za předpokladu zvládnutí pandemie, se přikláníme k relativně optimističtější náladě. Ta by měla podpořit rizikovější aktiva, včetně měn jako je česká koruna. Ta má za sebou sice silnou vlnu posílení, po níž by mohla následovat jistá korekce, z dlouhodobého časového rámce by však měla domácí měna posilovat už jen z titulu konvergence české ekonomiky směrem k těm západním.

Dalším faktorem aktuálně vstupujícím do cen rizikových aktiv jsou americké prezidentské volby a jejich výsledek. Sčítání hlasů na svém začátku přineslo překvapení v podobě nad očekávání lepšího výsledku Donalda Trumpa. Náskok mu však nevydržel a do vedení se nakonec vyhoupl demokratický kandidát Biden. Ten nakonec získal více než 270 potřebných hlasů volitelů, což mu přineslo titul 46. prezident USA.

Takový výsledek byl očekáván nejen před samotnou volbou, tak – soudě dle vývoje trhů – i během sčítání hlasů. V případě koruny to k minulému pátku znamenalo týdenní posílení o více než 80 haléřů. Sice je před námi období, kdy bude výsledek amerických voleb napaden Donaldem Trumpem, věříme však, že v případě české měny by měl mít tento scénář jen omezené dopady. Ať už z hlediska potenciálního výprodeje či délky jeho trvání.

Trhy tak Bidenovo vítězství přijaly pozitivně. Zřejmě se sice nedočkáme oné „modré vlny“, kdy by demokraté získali převahu i v Senátu, tento fakt ale kompenzuje vyšší pravděpodobnost nezvýšení amerických podnikových daní. Případný návrh jejich zvýšení by totiž jen těžko prošel přes trvající republikánskou senátní většinu.

Určitým zklamáním může být i to, že další balíček americké fiskální podpory nebude zřejmě tak velký, jako by byl v případě demokratické převahy v Kongresu. Jisté v tomto směru ale je, že další podpora přijde. A doufejme, že jí už nebudou stát v cestě tak silné politické faktory, jako tomu bylo v době před volbami. To by mohlo ovlivnit například i rychlost jejího přijetí. Je možné, že do konce letošního roku se vše ještě nestihne. Na začátku toho dalšího by ale situace mohla být příznivější.

Jak moc dobře víme, devizové trhy jsou tradičně vpředhledící. Americké volby přinesly pozitivní výsledek směrem k rizikovým měnám. Navíc, nervozita spjatá s anti-covidovými opatřeními, hlavně v Evropě, se zdá již dostatečně absorbována. Náš výhled zahrnující zbytek letošního roku proto pracuje s možností kurzu koruny poblíž hranice 27,00 za euro s důrazem na hodnoty pod ní, což nutně nevylučuje možnost již zmiňovaných korekcí nedávného zpevnění domácí měny. Pro příští rok pak pracujeme s dalšími zisky, a tedy s postupným posunem směrem k 26,00 za euro.

Předpokladem tohoto scénáře je zvládnutí druhé vlny pandemie a na to navazující ekonomická obnova. Ta bude konzistentní s naším výhledem stabilních sazeb ČNB po celý rok 2021. V kombinaci s návratem inflace směrem k inflačnímu cíli budou pozitivně působit domácí reálné sazby, které budou koruně sloužit jako dostatečně stabilní základna pro další potenciální zisky. Ty by měly být výraznější tehdy, jak bude růst pravděpodobnost růstu sazeb ČNB, což časujeme na druhou polovinu příštího roku, zejména na poslední kvartál. Věříme, že v roce 2022 a v roce 2023 již budeme v „normální“ situaci, a to jak pandemické, tak i ekonomické, s níž budou spjaty vyšší sazby.

A pokud bychom se náhodou dočkali toho, na co čekají snad všichni tržní hráči, a tím je efektivní vakcína proti koronaviru, korunové zisky příštího roku by byly ještě výraznější. To je však z našeho pohledu až ten nejvíce optimistický scénář. I přesto, že jej nelze zcela vyloučit, raději se držíme toho základního. Z něj pro dnešek minimálně vyplývá, že kurz v pásmu 26,60 až 27,00 za euro se dá využít stále jako zajímavá příležitost k zajištění budoucích směn společné evropské měny za koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1885 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,20 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1811 do 1,1928 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,55 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,57 až 26,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,35 až 22,57 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter