Macron smetl Le Penovou, bude nejmladším prezidentem Francie

AKTUALIZOVÁNO – Emmanuel Macron bude novým prezidentem Francie. Ve druhém kole jednoznačně smetl svoji konkurentku Marine Le Penovou. Devětatřicetiletý Macron bude 25. prezidentem Francie a stane se tak nejmladším prezidentem v historii země.

„Dnes večer začala nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, aby to byla kapitola naděje a obnovené důvěry,“ prohlásil Macron. 

Le Penová porážku přiznala a prohlásila, že Francouzi volili kontinuitu. Odcházející prezident François Hollande již svému nástupci, který byl necelé dva roky jeho ministrem financí, gratuloval. 

Centrista Macron v zahraniční politice preferuje tradiční spojenectví se Západem a chce dál budovat Evropskou unii. Naopak Le Penová byla pro uzavření hranic, omezení imigrace, opuštění eura nebo rovnou i odchod z unie. 

Macron a Le Penová nepatřili k žádné z tradičních velkých stran – konzervativní pravici a socialistům. Ty se doposud střídaly za páté republiky u moci.  

Novému prezidentovi již k vítězství gratulovala německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Ten přitom za silnějšího kandidáta označil Le Penovou. Macronovi vřele gratuluje taky britská premiérka Theresa Mayová, která se už těší na vzájemnou spolupráci.

Macronovi k vítěství gratuloval také premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád,že se voliči rozhodli pro Francii, která bude nadále hrdou a silnou součástí Evropská unie,“ napsal na twitteru. „Pro naši společnou budoucnost v Evropě je strašně důležité, že většina Francouzů dnes odmítla populismus, nacionalismus a izolaci,“ dodal.

K urnám dnes přišlo 65,3 procenta voličů, před pěti lety to bylo 71,96 procenta, v roce 2007 to bylo dokonce 75,11 procenta. V prvním kole voleb předminulou neděli dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta.

Newsletter