Maďarská CB chce rozhýbat zamrzlý úvěrový trh

Maďarská centrální banka poskytne komerčním bankám od března do prosince bezúročné financování v objemu 500 miliard forintů. Záměrem programu je podpořit úvěrování malých a středních podniků a centrální banka si od něj slibuje posílení tempa růstu maďarského HDP o jeden procentní bod.

Mezi největší věřitele na maďarském trhu patří Erste Bank, OTP, Raiffeisen, UniCredit a KBC. Banky na maďarském trhu v roce 2014 poskytly korporátní úvěry v objemu 26 mld. dolarů, což je meziroční nárůst o 1,2 %. Podle centrální banky je však k podpoře hospodářského růstu třeba dosáhnout posílení trhu korporátních úvěrů o 6 až 8 % ročně. 

Podmínky poskytování úvěrů v Maďarsku zůstávají přísné a riziková averze bank vysoko. „Chuť k riziku zůstala v bankovním sektoru extrémně nízko, na podobné úrovni jako bezprostředně po krizi, výhledem k vysokému poměru špatných úvěrů a vysokým ztrátám z úvěrů, které banky v průběhu krize utrpěly. To se odráží v přetrvávajících přísných podmínkách na trhu a brání měnové politice dosáhnout stimulačního efektu na korporátním úvěrovém trhu,“ uvedla v prohlášení maďarská vláda.

S cílem uvolnit kritéria úvěrového trhu, centrální banka mimo jiné přijme 50 procent úvěrového rizika u úvěrů poskytnutých v rámci nově oznámeného programu. Problémem zůstává vysoký objem nesplácených půjček, který v Maďarsku v současnosti dosahuje 18,5 % z celkového portfolia korporátních úvěrů.

Maďarsko se usmiřuje s bankami

Šéf Erste Andreas Treichl minulý týden přislíbil posílit úvěrování o 550 mil. eur, poté co se maďarský premiér Viktor Orbán zavázal v letech 2016 a 2017 „výrazně“ snížit daň uvalenou na banky. Jedná se o součást dohody, kterou vláda podepsala se skupinou Erste a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Erste v rámci ní do letošního července odprodá Orbánově vládě i EBRD každé 15% podíl ve své maďarské divizi.

Newsletter