Maďarská centrální banka zvýšila úrokové sazby, a předběhla tak ČNB

Klíčové body

  • Maďarská národní banka jako první ze zemí EU od vypuknutí pandemie zvýšila úrokové sazby.
  • Do konce roku lze vlivem příznivé ekonomické situace a zrychlující inflace počítat s dalším zvýšením úrokových sazeb v Maďarsku, ale i v České republice.
  • Forint po zasedání MNB mírně posílil a umazal ztráty, které zaznamenal od poloviny tohoto měsíce.
Zdroj: Depositphotos

Maďarská národní banka jako první ze zemí Evropské unie zvýšila po vypuknutí pandemie úrokové sazby. Na úterním měnovém zasedání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 30 bazických bodů na 0,90 %. Zvýšení sazeb MNB je v souladu s rétorikou jejích bankéřů, kteří svůj záměr boje s rostoucí inflací pomocí několika úrokových hiků předem ohlásili. Sazba depozitní facility dle očekávání zůstala na -0,05 %. MNB tak „předběhla“ Českou národní banku, která na dnešním zasedání bankovní rady zřejmě s těsným výsledkem odhlasuje zvýšení úrokových sazeb.

Růst inflace v Maďarsku vedle globálních tlaků podpořilo také zvládnutí pandemie i díky masivní očkovací akci, která nastoupila na rychlejší tempo než třeba v České republice. Dramatický pokles denního přírůstku počtu nakažených umožnil v Maďarsku svižné a brzké uvolňování ekonomiky, které se podepsalo na zlepšení ekonomické kondice a na významném posílení spotřebitelské poptávky, která tlačí na růst cen.

Obnova maďarské ekonomiky, která je spojena s rychlou vakcinací a brzkým rozvolněním protipandemických opatření, se projevila i v revizi prognózy MNB. Ta očekává meziroční růst HDP v Maďarsku v roce 2021 na úrovni 6,2 %, v roce 2022 na 5,5 % a v roce 2023 na 3,5 %. Maďarsko není zdaleka jedinou zemí, která otevírá svou ekonomiku. Objem světového obchodu a světové průmyslové produkce znovu roste, což vytváří tlak na světovou cenu výrobních vstupů a komodit, jako je např. měď a ropa. To posiluje už tak silné globální tlaky na růst cenové hladiny. Mezi další významné inflační tlaky v Maďarsku patří, obdobně jako v České republice, situace na trhu práce, kde hrozí nedostatek kvalifikované pracovní síly, který je spojený s tlakem na růst mezd.

Inflace v Maďarsku už v květnu meziročně vzrostla o 5,1 %. Současná hodnota inflace v Maďarsku je tak 2,1 procentního bodu nad stanovený inflační cíl a 1,1 procentního bodu nad horní hranici tolerančního pásma MNB. Výsledná hodnota inflace a její struktura odhalila riziko rostoucích inflačních tlaků spojených s otevřením ekonomiky. Dle současné prognózy MNB by měla průměrná meziroční inflace v roce 2021 směrem vzhůru dosáhnout 4,1 %. Jedná se o vyšší hodnotu, než tomu bylo v březnové prognóze. Maďarští centrální bankéři však předpokládají, že díky efektu srovnávací základy se inflace vrátí zpět do tolerančního pásma na začátku roku 2022. Jádrová inflace v Maďarsku od začátku roku zpomalovala a dosáhla v květnu 3,4 %.

Prognózy počítají s pokračujícím růstem maďarské ekonomiky, což dále posílí inflační tlaky. Ze strany Maďarské národní banky lze proto v letošním roce očekávat další navyšování úrokových sazeb za účelem zpomalení růstu inflace a inflačních očekávání. Maďarský forint před zasedáním MNB mírně oslabil proti dolaru i proti euru. Po zasedání, jehož výsledkem bylo zvýšení úrokových sazeb, začal forint mírně posilovat a umazal tak ztráty, které nabral od poloviny letošního měsíce.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1926 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1843 do 1,1947 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,48 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,48 až 25,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,36 až 21,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter