Maďarská Erste je málo odolná vůči zásahům vlády, říká Moody’s a snižuje rating

(Doplněno 10:08) Úvěrová spolehlivost maďarské divize rakouské banky Erste Group, do níž patří i tuzemská Česká spořitelna, se v očích ratingové agentury Moody’s zhoršila, přičemž další zhoršení navíc není vyloučeno. Agentura včera snížila rating instituce o jeden stupeň na B3 z B2, výhled zůstává negativní.

Moody’s snížení ratingu vysvětlila především vyšším nebezpečím ztrát, které prý přinášejí nové maďarské zákony, podle nichž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček. Podle Moody’s je Erste Bank Hungary nedávno přijatou legislativou zasažena víc než mnoho jiných maďarských bank, vzhledem k její omezené ziskovosti a vyššímu dopadu zákonu na kapitál banky, která tak má slabší imunitu vůči dodatečným nákladům. Dalším jmenovaným důvodem zhoršení ratingu je podle agentury „pokračující negativní tlak na finanční fundamenty banky“.

Erste sama včera potvrdila červencový odhad, podle něhož by ji maďarský zákon mohl připravit až o 300 milionů eur. Krátce před zveřejněním tohoto odhadu banka varovala, že letos očekává rekordní čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur, a to právě kvůli problémům v Maďarsku a také v Rumunsku.

OTP čeká vyšší ztrátu v Maďarsku, Raiffeisen a Erste čísla potvrzují. Akcie padají

Vyšší očekávané ztráty plynoucí z maďarské legislativy včera uvrhly do červených akcie bank v regionu. Zatímco Raiffeisen Bank potvrdila předchozí rozmezí odhadu letošní ztráty na úrovni 120 mil. EUR až 160 mil. EUR s tím, že konečná částka se bude blížit spíše horní hranici odhadu, maďarská OTP Bank ráno upozornila, že ztráty na maďarském trhu budou oproti původnímu očekávání vyšší, konkrétní údaj ale nenabídla. Akcie OTP včera odepsaly zhruba 2 %, Raiffeisen ztratila procento a Erste přes 3 %. Dnes se v úvodu pražské seance obchodovala slabší pod 520 Kč, aktuálně obrací k mírnému zisku.

Tenčící se kapitál a další zásahy maďarské vlády

Maďarský parlament 4. července schválil vládní návrh, podle něhož budou banky muset odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Legislativa rovněž označila za neplatná kurzová rozpětí, na jejichž základě banky dlužníkům stanovovaly splátky devizových úvěrů. Banky budou muset tato rozpětí přepočítat podle oficiálních kurzů centrální banky. Maďarská centrální banka odhadla, že finanční sektor to bude stát 600 až 900 miliard forintů. Maďarská divize Erste odhadla výši ztrát na 93 mld. HUF (v přepočtu zmíněných 300 mil. EUR), což je zhruba polovina kapitálového polštáře (Tier 1) ke konci roku 2013. Podle Moody’s by realizace ztráty v této výši mohla snížit kapitálovou přiměřenost pod 6% hranici (z 12,5 % ke konci loňského roku) a vedla by tak k potřebě dodatečného přísunu prostředků.

Rizikem do budoucna jsou i další případná opatření maďarské vlády ve čtvrtém kvartálu 2014 či v prvním čtvrtletí 2015, a to v podobě povinné konverze cizoměnových půjček do forintů za podmínek výhodných pro dlužníky, uvádí Moody’s. Cizoměnové půjčky tvoří podle ní zhruba 65 % z celkového úvěrového portfolia maďarské Erste, jakákoli regulace v tomto ohledu tak může mít pro banku následky v podobě dalekosáhlých ztrát. Jejich přibližná výše bude pravděpodobně jasnější ke konci roku se zveřejněním podoby legislativy.

„Nepředvídatelnost vládní politiky směrem k bankovnímu sektoru bude pravděpodobně pokračovat a dále omezovat finanční výkon a růstovou perspektivu banky. Navíc, přes pokles objemu problémových úvěrů v loňském roce, jejich podíl v úvěrovém portfoliu se zvýšil na 26,1 % z 24,5 % na konci roku 2012, vzhledem k poklesu úvěrové aktivity.“

Newsletter