Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Maďarsko se usmiřuje s bankami

(Aktualizováno 10.2. 2015) Pět let trvající napětí mezi kabinetem Viktora Orbána a bankovním sektorem by se mohlo chýlit ke konci. Maďarská vláda v letech 2016 a 2017 „výrazně“ sníží daň uvalenou na bankovní sektor, přislíbil dnes na tiskové konferenci v Budapešti premiér Viktor Orbán. V následujících dvou letech (tj. do roku 2019) pak bude v omezování zdanění bank pokračovat, dodal. Vstřícný krok k na tamním trhu operujícím bankám, včetně v tuzemsku obchodované Erste, je součástí dohody, kterou vláda podepsala právě se skupinou Erste a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Maďarská vláda i EBRD v rámci dohody odkoupí každá až 15% podíl v maďarské divizi Erste. Před tiskovou konferencí, jíž se zúčastnili kromě Orbána také šéf Erste Andreas Treichl a prezident EBRD Suma Chakrabarti, to dnes uvedl mluvčí Erste Michael Mauritz, a maďarský premiér Orbán dohodu následně potvrdil. „Nastal čas, abychom otevřeli novou kapitolu spolupráce s bankami,“ prohlásil Orbán. Jen v roce 2016 by podle něj měly nižší daně ulevit bankám v Maďarsku o 60 miliard forintů.

„Obraťme list“

Nabídka na odkup maďarských aktiv Erste byla podmíněna tím, že Maďarsko provede změny v opatřeních pro finanční odvětví. „Pokud nastane změna pro finanční sektor, vybídneme obě strany (vládu a EBRD), aby investovaly v našem zdejším subjektu,“ řekl dnes dříve z Vídně mluvčí Erste Mauritz. Spekulace o možném prodeji podílu v Erste Bank Hungary přinesl předtím ekonomický web Portfolio, který se odvolal na nejmenované zdroje. Podle následného prohlášení Erste by k dokončení prodeje maďarských aktiv do rukou Orbánovy vlády a EBRD mělo dojít do letošního července.

Maďarská vláda, která od bank vybírá od roku 2010 nejvyšší daně v Evropě, slíbila, že svůj postoj vůči bankovnímu sektoru změní, pokud bankovní domy začnou ve větší míře poskytovat úvěry. Dohoda mezi Erste a EBRD by mohla být krok tímto směrem. Andreas Treichl přislíbil posílit úvěrování o 550 mil. eur.

Maďarský bankovní sektor by měl letos dle lednové analýzy UniCredit poprvé od roku 2010 dosáhnout co do zisku černých čísel. Vyjma OTP, která je největší bankou v Maďarsku, jsou největší věřitelé působící na tamním trhu – včetně Erste, KBC či Raiffeisen Bank – v rukou zahraničních vlastníků.

Ústupek od majoritních podílů

Nákup podílu v Erste je v souladu s Orbánovým plánem posílit domácí vlastnictví v bankovním sektoru na více než polovinu aktiv. Vláda v loňském roce koupila neziskovou dceru Bayerische Landesbank, MKB Bank a domluvila se na převzetí maďarské GE Capital.

Maďarská vláda se nicméně v dnes oznámeném memorandu zavázala, že jejím záměrem NENÍ získat přímý či nepřímý většinový podíl v systematicky významných lokálních bankách, a „všechny přímé i nepřímé většinové podíly, jimiž aktuálně disponuje, v průběhu dalších tří let převede do soukromého sektoru“.

Treichl: Máme zájem o aktiva Citigroup v Maďarsku i Česku

Erste v minulosti několikrát uváděla, že nemá v plánu opustit maďarský trh, čímž popírala spekulace opírající se o ztráty banky na tamním trhu ve spojitosti s nucenou konverzí cizoměnových půjček domácností na forinty. Erste v souvislosti s retailovými devizovými úvěry na maďarském trhu zaúčtovala za prvních devět měsíců loňského roku opravné položky v celkovém objemu přes 360 mil. eur, přičemž celoroční dopad by podle banky neměl přesáhnout 400 mil. eur. Web Portfolio v prosinci přinesl zprávu, že se Erste zajímá o převzetí maďarské retailové divize Citigroup, která oznámila odchod z 11 zemí včetně maďarského trhu v říjnu. Treichl dnes záměr potvrdil s tím, že zájem o aktiva Citigroup se týká i českého trhu.

Erste zveřejní své výsledky za 4Q14 dne 27. února. Obchodování v Praze dnes uzavřela se ziskem 2,1 %. Zpráva o dohodě maďarské vlády s Erste podpořila i další banky – OTP +5 %

Kroky Orbánovy vlády proti bankovnímu sektoru přispěly k tomu, že trojice mezinárodních ratingových agentur srazila v roce 2012 rating země do spekulativního pásma. Vláda se nechala slyšet, že očekává zvýšení hodnocení svých dluhových závazků zpět do investičního pásma již v letošním roce.

Odchod Citi z Maďarska – příležitost pro Erste?

TOP bankovní investice roku dle JP Morgan: Nechybí Erste

Orbán odložil internetovou daň a chystá nový bič na banky

 

Newsletter