Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Maloobchod v listopadu robustní, rostly všechny kategorie

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemské maloobchodní tržby v listopadu výrazně zrychlily růst na 8,6 procenta po říjnovém zvýšení o 0,5 procenta. Analytici dle agentury Bloomberg čekali zvýšení o 4,9 procenta. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen.

V maloobchodě kromě motorových vozidel se sezónně očištěné tržby zvýšily v listopadu reálně meziměsíčně o 1,9 procenta. Tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o 6,7 procenta, když loni v listopadu bylo o jeden pracovní den více než v listopadu 2015.

Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 7,9 procenta, v tom za prodej pohonných hmot o 6,5 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 12,1 procenta a potravin o 2,3 procenta.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése se projevuje silná domácí poptávka, která je tažena zvýšením reálných mezd. Přetrvávající optimistická nálada mezi spotřebiteli i v obchodním sektoru slibuje pokračování růstového trendu. „Tradičně největší meziroční nárůst zaznamenal maloobchod prostřednictvím internetového prodeje, a to o 32,3 procenta. Robustnost růstu v listopadu podtrhuje i fakt, že v meziročním srovnání jsme zaznamenali růst ve všech sledovaných kategorií,“ dodal Šoltés.

Maloobchod se přidal ke krátkodobým ukazatelům jako průmysl a stavebnictví, které vykázaly v listopadu citelné zlepšení. Od léta pozorovaná nižší ekonomická aktivita, která trvala do října, se zřejmě konečně stala minulostí. Domácnosti se v listopadu vrhly do nakupování všech možných výrobků kromě potravin, dodal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Na základě velmi silných listopadových čísel lze říci, že zavření obchodů na svátek 17. listopadu se obchodníkům do tržeb nijak výrazně nepromítlo. Klíčová je ochota spotřebitelů nakupovat, která je v současnosti velmi vysoká,“ dodal analytik firmy Akcenta Miroslav Novák.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda poznamenal, že na vývoji listopadových maloobchodních tržeb se podepsalo opadnutí nervozity spjaté s červnovým referendem o vystoupení Británie z EU a obavami z bezprostředních důsledků této události.

Newsletter