Maloobchod Wall Street probudil, výsledky řetězců ji srazily

Americké akciové trhy uzavřely týden poklesem, oslabily je zejména akcie maloobchodních prodejců. Povzbudivé statistické údaje z maloobchodu byly zastíněny nepříznivými firemními výsledky a ztráty trhu prohloubil pokles cen ropy.

Index Dow Jones v závěru klesl o 1,05 procenta na 17.535,32 bodu a ocitl se nejníže od 24. března. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,85 procenta na 2046,61 bodu. Index trhu Nasdaq skončil na 4717,68 bodu se ztrátou 0,41 procenta. Za celý týden Dow Jones ztratil 1,2 procenta, S&P oslabil o 0,5 procenta a Nasdaq o 0,4 procenta. Dow Jones a S&P klesly třetí týden po sobě, pro trh Nasdaq to byl čtvrtý týdenní pokles po sobě.

Trh zpočátku podpořily údaje, podle nichž maloobchodní tržby v USA vzrostly minulý měsíc nejrychleji za poslední rok. Akcie maloobchodních prodejců však začaly brzy klesat pod vlivem slabých výsledků řetězců obchodních domů Nordstrom a J.C. Penney.

Propad v sektoru spotřebního zboží smazal i vliv oživení technologických akcií v čele se společností Apple. Akcie energetického sektoru srazily ceny ropy, které po třech dnech vzestupu klesly.

Výsledky a zhoršené výhledy maloobchodních firem vyvolaly obavy z oslabování spotřebitelských výdajů, které jsou nejvýznamnější složkou americké ekonomiky. „Investoři si začínají skládat mozaiku informací naznačujících, že spotřebitelé na tom nejsou tak dobře, jak se očekávalo,“ uvedl například Mohannad Aama z newyorské investiční firmy Beam Capital Management.

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňoval a vůči koši měn se vyšplhal na nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny. Euro vůči dolaru ke konci obchodování ztrácelo 0,6 procenta na 1,1304 USD. Dolar vůči koši šesti hlavních světových měn zpevnil o 0,5 procenta nad 94,6 bodu.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

 

Newsletter