Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Maloobchodní houpačka. Po lednovém boomu zpomalení. Chyběl jeden den

AKTUALIZOVÁNO – Růst tuzemských maloobchodních tržeb v únoru meziročně zpomalil na 1,1 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 7,8 procenta. Analytici dle Bloomberg čekali růst o 3,5 procenta. Na vývoji tržeb se podle Českého statistického úřadu projevil loňský delší únor.

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 4,8 procenta a bez očištění o 0,6 procenta. Tržby v maloobchodě po očištění o sezonní vlivy vzrostly v únoru reálně meziměsíčně o 0,9 procenta.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése stojí za slabšími čísly především menší počet pracovních dní. Tím je údaj zkreslený a nevypovídá tolik o skutečném stavu ekonomiky. Po očištění o pracovní dny vykazuje maloobchod i nadále robustní růst a pokračuje v dobrém tempu na začátku roku. Potvrzuje tím vysokou důvěru spotřebitelů v ekonomiku a růst kupní síly domácností, která je podpořena jednou z nejnižších měr nezaměstnanosti v rámci Evropy a rekordně vysokou aktivní účastí na trhu práce. 

„V březnu očekáváme znovu vyšší meziroční růst maloobchodních prodejů, a to na úrovni 5,5 procenta, naváže tak na ekonomicky silný začátek roku,“ dodal Šoltés.

V podrobnějším členění nejvyšší růst zaznamenal internetový a zásilkový prodej, a to o 19,5 procenta. Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví (o 6,7 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 3,9 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,7 %).

Naopak v prodejnách s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím tržby klesly o 1,6 procena a s výrobky pro domácnost o 1,2 procenta. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby snížily o 2,2 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,1 procenta.

Tržby za potraviny proti lednu vzrostly o 1,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,9 procenta. Naopak za pohonné hmoty klesly o procento.

Newsletter