Maloobchodní houpačka. Po lednovém boomu zpomalení. Chyběl jeden den

AKTUALIZOVÁNO – Růst tuzemských maloobchodních tržeb v únoru meziročně zpomalil na 1,1 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 7,8 procenta. Analytici dle Bloomberg čekali růst o 3,5 procenta. Na vývoji tržeb se podle Českého statistického úřadu projevil loňský delší únor.

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 4,8 procenta a bez očištění o 0,6 procenta. Tržby v maloobchodě po očištění o sezonní vlivy vzrostly v únoru reálně meziměsíčně o 0,9 procenta.

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése stojí za slabšími čísly především menší počet pracovních dní. Tím je údaj zkreslený a nevypovídá tolik o skutečném stavu ekonomiky. Po očištění o pracovní dny vykazuje maloobchod i nadále robustní růst a pokračuje v dobrém tempu na začátku roku. Potvrzuje tím vysokou důvěru spotřebitelů v ekonomiku a růst kupní síly domácností, která je podpořena jednou z nejnižších měr nezaměstnanosti v rámci Evropy a rekordně vysokou aktivní účastí na trhu práce. 

„V březnu očekáváme znovu vyšší meziroční růst maloobchodních prodejů, a to na úrovni 5,5 procenta, naváže tak na ekonomicky silný začátek roku,“ dodal Šoltés.

V podrobnějším členění nejvyšší růst zaznamenal internetový a zásilkový prodej, a to o 19,5 procenta. Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví (o 6,7 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 3,9 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,7 %).

Naopak v prodejnách s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím tržby klesly o 1,6 procena a s výrobky pro domácnost o 1,2 procenta. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby snížily o 2,2 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,1 procenta.

Tržby za potraviny proti lednu vzrostly o 1,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,9 procenta. Naopak za pohonné hmoty klesly o procento.

Newsletter