Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Marc Faber nejen o současném indickém trhu

„Po loňské oslňující akciové rally již nevypadá indický trh tak přesvědčivě,“ poznamenal známý investor Marc Faber. „Akciový trh za posledních 12 měsíců hodně vzrostl, ale ocenění už nejsou ve většině případů natolik přesvědčivá,“ řekl indické pobočce CNBC – TV 18 Marc Faber, redaktor a vydavatel „The Gloom, Boom a Doom“.

Indický Sensex Index zažil v loňském roce rally přes 30 %. Ta byla tažena zejména robustním přílivem zahraničních fondů sázejících na ekonomický obrat pod vedením nového premiéra Narendra Modi. V současné době se výnos na akcii (P/E) pohybuje na úrovni 16,3násobku, což je nad oceněním čínského Shanghai Composite (14), ale nižší než u japonského Nikkei 225 (19,5). „Všechno se musí pohybovat správným směrem, aby tato ocenění byla ospravedlněna,“ řekl Faber.

Zatímco se zdá, že indická ekonomika změnila směr, vzestup země je stále v porodních bolestech. Analytici však věří, že další strukturální reformy „odemknou“ úplný potenciál země. Investoři tak budou pozorně sledovat nadcházející rozpočet, aby zhodnotili vládní odhodlání k dalším reformám. Tak jako tak, Faber, který investuje do indických akcií poslední dva roky, říká, že momentálně nehodlá přidávat další pozice. „Trh by mohl skončit rok ještě o něco výš… Vše záleží také na tocích zahraničních investic a na vývoji zahraničních ekonomik,“ dodal.

Nejvíc atraktivní investice

Faber je mnohem optimističtější na akciích zlata a to i přes volatilitu drahého kovu ze začátku roku. „Akcie zlata jsou nejvíce atraktivní třídou aktiv v rámci akciového trhu – během posledních tří let byly silně sraženy dolů, tudíž dnes by měly být na svém dně,“ řekl s vírou v budoucí odraz.

Faberovo tvrzení je založeno na jeho býčím výhledu drahých kovů pro letošní rok. U nich očekává, že trend bude vyšší s tím, jak bude klesat důvěra v centrální banky a jejich schopnost řešit globální hospodářské krize. „Až se důvěra v centrální banky konečně zhroutí, pak má zlato letos až 30% růstový potenciál,“ řekl v rozhovoru pro CNBC v lednu.

Faber doporučuje zvýšení pozic například skrze burzovně obchodovatelné fondy jako The Market Vectors Gold Miners ETF (GDX), Junior Gold Miners ETF (GDXJ) či Sprott Gold Miners ETF (SGDM). Také ale varuje, že tyto obchody nejsou pro ty, co mají slabé srdce. „Pokud jste milovník rizika, budete mít lepší výsledky u cenných papírů než u fyzického zlata,“ řekl Faber v rozhovoru s Washingtonským televizním kanálem RT America. „U nich je vyšší riziko i volatilita. Ceny zlata poklesnou o 200 dolarů a ETF či akcie ihned padají. Když se ceny zlata naopak zvednou o 100 dolarů, vyletí okamžitě nahoru,“ dodává Faber.

Medvěd Faber má nový „tip na short“

Marc Faber předvídá zlatou rally

Newsletter