Marc Faber o zranitelnosti systému. Připravte se na všeobecnou deflaci aktiv

Americký akciový trh se nachází ve velmi riskantní pozici, v níž by jednoduše mohl nastat propad o 10 i 20 procent, varuje ostřílený investiční guru Marc Faber, vydavatel reportu Gloom, Boom and Doom. „Nepovažuji tento trh za zdravý,“ vzkázal Faber ze Singapuru.

Notorický medvěd je ve svých předpovědích vcelku konzistentní. V únoru letošního roku se nechal slyšet, že na nástup do akciových pozic na amerických trzích je už příliš pozdě a že na dlouhodobě býčím trhu výrazně narůstají rizika špatného konce.

Akciová rally, kterou zhruba před pěti lety odstartovalo dosud nebývalé uvolňování měnové politiky formou tištění peněz, se stala vcelku kontroverzním tématem, dodnes bez jednoznačného rozuzlení. Zatímco jedni jsou přesvědčeni, že růst cen aktiv je uměle vytvořeným důsledkem QE a s jeho ukončením „dojde trhům šťáva“, oponují optimisté, podle nichž ona dodatečná likvidita napumpovaná do systému centrálními bankami požene růst trhů aktiv i nadále.

Začátek konce superuvolněné měnové politiky Fedu, ukázal zápis

Akciové indexy na Wall Street ve středu připsaly slušné zisky (DJIA bezmála procento) po zveřejnění záznamu z posledního jednání Fedu. Z něj vyplynulo, že členové měnového výboru připravují půdu pro úplný odchod od své krajně uvolněné měnové politiky. Tvůrci měnové politiky diskutují možné přístupy ke zvýšení krátkodobých úrokových sazeb, podle zápisu ale zatím v rámci „prozíravého plánování“. Fed se tak snaží vyvarovat signalizaci brzkých kroků v tomto směru. Zveřejnění zápisu akciové trhy nezaskočilo. Americký dolar před zveřejněním „minutes“ posílil až na 3,5měsíční maximum 1,3635 za euro a většinu zisků si krátkodobě po zveřejnění záznamu ponechal v naději na budoucí zvýšení úroků.

Dluhopisy jsou jistota a lepší než hotovost

Faber v očekávání odlivu peněz z rizikových aktiv fandí americkým vládním dluhopisům, zvaným treasuries. Připouští, že výnos 2,55 procenta coby výnos u 10letého bondu „není ničím příliš atraktivním“, stále ale jde o lepší investici než hotovost. Tím spíše vzhledem k pravděpodobnému dalšímu posílení dolaru vůči euru, což je všeobecně argument k investici do dolarových aktiv.

„Domnívám se, že směřujeme k všeobecné deflaci aktiv. Systém je velmi zranitelný. Nemluvím o kolapsu trhů – tištění peněz přece může pokračovat donekonečna…. i když s nezamýšlenými následky,“ říká Faber. Pokud by prý ale musel investovat do akcií, zaměřil by se na trhy emerging markets.  

Newsletter