Mark Mobius: Zlato vyletí vzhůru, Fed nestíhá

Cena zlata by mohla před koncem roku 2017 být výše až o 15 procent. Americké centrální bance (Fed) to se zvyšováním úroků jde jen velmi pomalu a dolar zůstává utlumen, což podporuje poptávku po žlutém kovu. Pro Bloomberg to uvedl Mark Mobius, veterán finančních trhů a ​generální ředitel Templeton Emerging Markets.

Fed se chystá sazby mírně zvýšit, ale ne přehnaně. Není pak jisté, že zvýšení úrokových sazeb lidi od nákupu odradí. Hodně bude záležet na reálných sazbách, řekl Mobius. Jeho prognóza růstu cen zlata je podobná té, která byla minulý týden prezentována na London Bullion Market Association v Singapuru. Dle průzkumu účastníků konference bude cena zlata za rok 1347,40 USD za unci.

Cena zlata letos po tříletém propadu vzrostla o 19 procent. Reagovala tak mimo jiné na zdraví světové ekonomiky, uvolněnou měnovou politiku a poptávku také rozdmýchávalo hlasování Britů, kteří se v červnu rozhodli opustit Evropskou unii.

Cena zlata se dnes pohybuje kolem 1250 USD za unci. V červenci, ještě po dozvucích brexitu, vystřelila až na 1375,34 USD za unci, což bylo nejvýše od března 2014.

Poté, co Fed loni v prosinci po téměř dekádě zvýšil úrokové sazby, následovalo šest dalších zasedání měnového výboru FOMC bez změny úroků. Dolar není tak silný a může dokonce oslabit, poznamenal Mobius, který také zdůraznil vyhlídky na to, že centrální banky budou nakupovat zlato. „Pokud toto nastane, bude zlato zdražovat,“ naznačil veterán finančních trhů. Pravděpodobnost toho, že šéfka Fedu Janet Yellonová a spol. v prosinci zvýší sazby je nyní zhruba 68 procent, když na začátku měsíce to bylo jen 59 procent.

Předseda sanfranciského John Williams v pátek řekl, že by podpořil jedno zvýšení úroků v letošním roce a několik málo dalších v roce příštím. Další zasedání FOMC se uskuteční 1. a 2. listopadu, tedy týden před americkými prezidentskými volbami, další pak bude v polovině prosince. Williams, který letos o měnové politice nehlasuje, by také podpořil zvýšení sazeb již v září.

Zlato až po kolena v medvědím supercyklu, ale…

Newsletter