Mayová: Žádná dohoda s EU je lepší než špatná dohoda

AKTUALIZOVÁNO – Velká Británie chce nové a rovné partnerství s Evropskou unií, nechce částečné členství. V očekávaném projevu to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň potvrdila, že konečnou dohodu s EU předloží ke schválení oběma komorám britského parlamentu. Cílem brexitu bude jeho jistota a jasný průběh. Úspěch EU je v britském zájmu. Britské zákony by ale měly být tvořeny v Británii, ne ve Štrasburku, dodala premiérka.​

Mayová rovněž uvedla, že s odchodem z EU nebudou vytvořeny žádné bariéry v podnikání. Pokud by Británie zůstala v evropském jednotném trhu, nešlo by o žádný odchod. „Dny, kdy Británie každý den přispívala do rozpočtu EU jsou u konce. Británie bude globálním obchodníkem, budeme jednat se všemi​​​​​​,“ konstatovala Mayová.

Británie plánuje odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. „Převezmeme řízení nad britskými zákony,“ dodala premiérka. K imigrační politice poznamenala, že po brexitu chce země kontrolovat počet přicházejících lidí. Upozornila na to, že v poslední dekádě přišel do Británie rekordní počet imigrantů.

Mayová rovněž řekla, že chce s EU nadále spolupracovat v oblasti kriminality, terorismu a zahraničních věcí. Zároveň však chce kontrolovat počet imigrantů směřujících do země. Oproti tomu se ale Spojené království nechce uzavřít před „zahraničními talenty“. Britská premiérka také potvrdila, že vláda bude jednat o možném vyloučení některého podnikatelského odvětví z přísných imigračních politik.

Premiérka pak dále sdělila, že pokud budou chtít ostatní země Británii potrestat, poškodí to především samotnou Evropskou unii.

V loňském hlasování se v červnovém referendu pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti.

Libra v návaznosti na projev premiérky zpevnila k dolaru o více jak 2,5 procenta a má tak nakročeno k největšímu dennímu pohybu od roku 2008. Aktuálně se obchoduje na 1,229 GBPUSD.

Newsletter