Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Medvěd je při chuti, Evropa nezůstala celá

Evropský akciový benchmark Stoxx 600 Europe sestoupil o 11 procent ze svého vrcholu, dosaženého v červnu. Neznamená to nic jiného, než že se evropské akcie ponořily pod nadvládu medvědů. Německý akciový index DAX dnes odepsal 2,9 %, francouzský CAC 3,6 %!, britský FTSE 2,8 %. Hlavní americké akciové indexy v úvodu obchodování na špatných datech z maloobchodu a průmyslu propadly o 2 % a index S&P 500 odmazal veškeré letošní zisky.

Americké akcie smazaly letošní zisky, dnešní data poslední kapkou

Americká ekonomika: Špatné zprávy z maloobchodu i průmyslu

V Evropě sílí obavy o vývoj zejména německé ekonomiky. Mezi další rizika patří zpomalení tempa růstu v Číně a slabší data z Japonska, pokles ceny ropy a obavy z deflace. V USA byl nadto zaregistrován další případ eboly, což dále drtí sentiment investorů.

Prezident ECB Mario Draghi vyzval členské státy eurozóny k provedení reforem s cílem podpořit ekonomický růst. Na jedné straně je Německo, které požaduje tvrdé strukturální reformy a předsunuje je další podpoře ECB, na druhé Itálie a Francie, požadující evropské QE. 

Newsletter