Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Měnový trh: Pain in Spain & euro strain

Situace v Itálii zůstává napjatá i poté, co prezident Mattarella pověřil sestavením nové vlády bývalého člena MMF Carla Cottarelliho. To jen zvýšilo hněv populistických stran. Nejnovější průzkumy naznačují, že nové volby by mohly vést k ještě lepším výsledkům obou populistických stran v Itálii, které využívají všeobecného rozhořčení nad finanční situací přímo spojovanou s eurem. Politická krize hrozí také ve Španělsku, kde bude premiér Mariano Rajoy čelit hlasování o nedůvěře vlády.  

Konkrétně o úvěrových spreadech se explicitně zmínil prezident Mattarella, když odmítl jako ministra financí euroskeptika Savona. Evropská elita má před sebou závažný úkol. Tím je plán, který přesvědčí italské voliče, aby v příštím kole voleb změnili své preference. Volby čekají Itálii nejdříve v září.

A jako by to nestačilo, ve Španělsku hrozí politická krize a premiér Mariano Rajoy bude v pátek čelit hlasování o vyslovení nedůvěry. Po nedávných politických skandálech, které vedly k odsouzení členů jeho strany, se Lidová strana v průzkumech propadá. Situace sice není úplně stejná jako v Itálii, protože hlavním vítězem průzkumů je polo-nacionalistická liberální strana Ciudadanos. Ta nezastává výrazný euroskeptický postoj, přesto to pro Španělsko není právě růžová situace.

Změna finančních toků v EU

Evropská unie očividně mění své priority pro financování a opouští periferii střední a východní Evropy.  Nyní se rozhodla obrátit k jižním oblastem. Financial Times dnes zveřejnily článek, podle kterého získá Řecko maximální povolené osmiprocentní zvýšení finanční podpory (zřejmě odměna za dobré chování) a Španělsko, Portugalsko i Itálie také mohou očekávat výrazné zvýšení. Maďarsko, Česká republika, Estonsko a Litva naopak mohou v letošním roce čekat maximální snížení finanční podpory až o 24 %. Měny zemí střední a východní Evropy se kvůli tomuto nejnovějšímu záchvatu evropských existenciálních obav ocitly pod značným tlakem vůči slabému euru.

A situace v Turecku mezitím představuje finanční riziko pro evropské banky, které mají vůči tureckým bankám značnou úvěrovou expozici. Turecká centrální banka se tento týden rozhodla zjednodušit svůj složitý systém úrokových sazeb a tento krok byl uvítán pozitivně, takže včera se akcie TRY obchodovaly úspěšně. Klíčové je však sdělení, že Erdogan se po volbách 24. června hodlá stát ještě mocnějším prezidentem a rozšířit exekutivní pravomoci svého úřadu.

Co dalšího se událo na měnových trzích? Případ EUR/JPY

Kurz EUR/JPY se prudce propadl, protože prudký pokles globálních výnosů z dluhopisů podpořil japonský jen vůči slabšímu euru, které řeší existenciální krizi. Pohyb JPY by se mohl prodloužit, pokud se globální trhy někdy dostanou do výraznější averze k riziku po podivném období v minulých týdnech, kdy se riziková aktiva ocitla v relativně klidové zóně. Pohyb pod oblast 129,00 otevřel na grafu novou, prázdnou oblast, která by mohla vést až k hodnotě 125,00 nebo i níže, pokud bude evropská existenciální krize pokračovat a globální státní dluhopisy budou i nadále pod tlakem.

Autorem textu je John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

Newsletter