Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Měnový výbor v roce 2015 aneb kdo rozhodne o výši sazeb

Podle názoru většiny analytiků bude rok 2015 dobou, kdy Federální rezervní systém přistoupí ke zvýšení svých krátkodobých úrokových sazeb. Ty byly v lednu 2009 v důsledku globální finanční krize sraženy na rekordní minima v rozpětí 0-0,25 %. Cílem Fedu bylo pomocí tohoto kroku, společně s programem kvantitativního uvolňování, zvrátit negativní vývoj a podpořit tak strádající americkou ekonomiku.

Zatímco QE bylo ukončeno v říjnu minulého roku, v případě sazeb je situace nadále beze změny. Fed se v tomto případě drží jednak stanoveného 2% cíle tempa růstu jádrové inflace, tak i dosažení tzv. plné zaměstnanosti, která odpovídá míře nezaměstnanosti v rozmezí 5,2 až 5,6 %. Oba tyto aspekty jsou tedy klíčovými ukazateli, na základě kterých bude rozhodnuto o podobě základních úrokových sazeb.

Samo rozhodnutí spadá do pravomocí Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Ten se schází osmkrát za rok a při těchto sezeních rozhoduje na základě výše zmiňovaných ukazatelů, společně s celkovou kondicí americké ekonomiky, o výši sazeb. Výbor se skládá ze 7 členů tzv. Rady guvernérů Federálního rezervního systému a 10 členů z 12 regionálních poboček Fedu. Hlasovací právo má pak celá Rada guvernérů plus 5 vybraných členů jednotlivých poboček.

Letos čeká FOMC členská obměna. V závislosti na ekonomických datech a taktéž podle toho, jak se jednotliví členové staví k otázce vývoje americké měnové politiky, se rozhodne o tom, jak bude centrální banka pracovat s úrokovými sazbami. Dle ekonoma Deutsche Bank Josepha LaVorgna nahrává plánovaná letošní změna zachování uvolněné podoby měnové politiky.

LaVorgna vytvořil seznam loňských a letošních hlasujících členů FOMC (viz.galerie). Každého pak oznámkoval podle toho, jakým způsobem se staví k vedení monetární politiky.  1 znamená, že je daná osoba silně „holubičí“, 5 naopak patří „jestřábům“, kteří lobbují za utažení měnové politiky.

Podle tohoto ohodnocení bude letošní sestava výboru mnohem více „holubičí“. Z loňského seznamu totiž vypadli hlavní „jestřábi“ Charles Plosser, Richard Fisher a Loretta Mesterová. Posledním členem, který opustí řady FOMC je pak Narayana Kocherlakota, který je však silným zastáncem uvolněné měnové politiky. Řady hlasujících členů pak doplní silná holubičí trojice Evans, Lockhart, Tarullo, plus Jeffrey Lacker, který však v rámci použitého ohodnocení zastává neutrální pozici.

Díky této změně tak budou mít „holubice“ většinu. Dá se tedy předpokládat, že očekávání analytiků nebudou vyslyšena a výbor ponechá sazby na současné úrovni technické nuly.

Newsletter