Měny regionu jsou tento týden v zisku

Klíčové body

  • Koruna posílila pod 23,70 za euro.
  • Maďarská centrální banka snížila jednu ze svých sazeb.
  • Britská jádrová inflace překvapila vyššími čísly.
Zdroj: Depositphotos

Měny regionu jsou tento týden zatím v zisku. Koruna po oslabení část ztrát umazala, posiloval i polský zlotý a maďarský forint. Volatilita byla u měnových párů s forintem vysoká také kvůli rozhodnutí maďarské centrální banky. Mezi dnešní důležitá čísla patří britská inflace, která v jádrovém vyjádření skončila nad očekávání vyšší. Podpořila tak další sázky na zvýšení sazeb Bank of England. 

Vývoj měn regionu byl v posledních dnech jak na horské dráze. Tento týden jim však zatím hraje do karet. Euro na své posílení z minulého týdne nenavázalo. Česká měna se v pátek přiblížila k hranici 23,80 za euro, od začátku týdne však znovu posiluje. Včera se pohybovala spíše do strany v pásmu 23,65 až 23,72 za euro. Polský zlotý vůči euru naopak posílil. Po korekci nad 4,550 EURPLN jsme se tak včera vrátili k hranici pod 4,490 EURPLN. Čísla polských maloobchodních služeb (v dubnu zůstala na meziroční úrovni -7,3 %) na zlotý zásadní vliv neměla.

Minulý týden jsem viděli výrazný pohyb v neprospěch maďarské měny. Forint během tří dnů oslabil z úrovně pod 368,5 EURHUF na 378,5 EURHUF. Pondělní korekce sice část ztrát umazala, během včerejšího obchodování se ale ukázalo, že by se kurz mohl vydat směrem k hranici 380 EURHUF . Rozhodnutí maďarské centrální banky (MNB) však přineslo další obrat. MNB ponechala hlavní úrokovou sazbu na 13 %, depozitní sazbu na 12,5 %, ale zajištěnou zápůjční sazbu snížila o celý procentní bod na 19,5 %. Centrální banka přitom rétoricky kladla důraz, že ono snížení má za úkol udržet finanční stabilitu, a není tak zaměřeno na tu cenovou. Forint nějakou dobu působil, že neví, jakým směrem se vydat, jestli dále oslabovat nebo se vydat na opačnou stranu. Pohyboval se v rozpětí 373,50 až 376,50 EURHUF, než se večer ustálil v okolí 375 EURHUF.

Dnes ráno vyšla dubnová data o britské inflaci. Ta meziroční klesla z 10,1 % na 8,7 % (dle konsensu měla klesnout na 8,2 %), meziměsíční naopak vzrostla z 0,8 % na 1,2 %. Klíčová byla čísla o jádrové inflaci, která nečekaně vzrostla z 6,2 % meziročně na 6,8 % při predikci 6,2 %. Bank of England bude i proto na červnovém zasedání znovu debatovat možnost zvýšení sazeb o dalších 25 bodů. Perzistence jádrové inflace zůstává problém, librové peněžní trhy tak čekají zvýšení sazeb až na 5,25 % z aktuálních 4,5 % do konce roku 2023. Existuje přitom zhruba 80% pravděpodobnost, že by se vrchol mohl být ještě vyšší, a to na 5,5 %.

Včera jsme se dozvěděli hodnoty britských indexů PMI za květen. Čísla dopadla hůře, než se očekávalo. Indexy aktivity klesly jak v průmyslu, tak ve službách. Kompozitní index PMI tudíž klesl z 54,9 na 53,9 bodu, očekáván byl mírnější pokles na 54,6. Trend je podobný jako ve zbytku Evropy, ekonomický růst zpomaluje, přestože se nejedná o něco závratného.

Libra se v posledních dnech pohybovala spíše do strany v pásmu 0,866 až 0,870 EURGBP. Zveřejnění PMI indexů vedlo k oslabení až k úrovni 0,872 EURGBP, nicméně korekce zkorigovala kurz zpět na silnější librové hodnoty. dnes ráno se kurz drží na úrovni 0,867 EURGBP. Vůči koruně britská měna oslabovala až pod úroveň 27,16 než korekce vrátila kurz nad 27,34 GBPCZK. Události posledních dnů jsou spíše o pohybu posilující koruny než slábnoucí libry. Pokud porovnáme měnové páry EURCZK a GBPCZK za poslední dva týdny, jistá míra korelace je zde evidentní.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0774 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0728 do 1,0828 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,60 ž 23,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,83 do 22,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter