Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Merkelová: Islámský terorismus je pro Němce největší zkouškou

Islámský terorismus představuje největší zkoušku, kterou nyní Německo prochází. V novoročním projevu to řekne německá kancléřka Angela Merkelová. Německo podle kancléřky děla vše, co je v jeho silách, aby zajistilo bezpečnost svých občanů. Text novoročního projevu, který se bude v televizi vysílat dnes večer, s předstihem zveřejnila německá vláda.

„Nejtěžší zkouškou je bezpochyby islámský terorismus, který má řadu let na mušce i nás Němce,“ uvádí Merkelová ve svém projevu. „Je obzvlášť trpké a odporné, když teroristické útoky páchají lidé, kteří v naší zemi údajně hledají ochranu,“ dodává.

Merkelová v projevu rovněž upozorňuje, že je v zájmu Německa hrát vedoucí roli při řešení celoevropských problémů. Evropská unie by se nicméně podle kancléřky měla jako celek soustředit zejména na to, co dokáže skutečně řešit lépe než jednotlivé státy.

Německo už nepochybuje, že masakr v Berlíně byl útokem

Merkelová v projevu také poukazuje na dobrý stav německé ekonomiky. „Ještě nikdy nemělo práci tolik lidí, jako dnes. Naše podniky si převážně stojí dobře. Náš hospodářský úspěch nám dává možnost posílit sociální systém a pomoci těm, kteří to potřebují,“ uvádí.

 

Newsletter