Merkelová slibuje, teroristy a imigranty prý Němci zvládnou

Německo udělá všechno pro objasnění teroristických útoků z minulého týdne a pro dopadení lidí, kteří za nimi stáli. Na tiskové konferenci to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. V souvislosti s migrační krizí a s atentáty zopakovala své loňské prohlášení: „Zvládneme to.“ Současnou situaci označila za historickou zkoušku.

Merkelová odsoudila útoky ve Würzburgu a v Ansbachu, které označila za islamistický terorismus. Podle ní existuje spojitost mezi incidenty v Bavorsku a předchozími útoky v Nice, v Bruselu, v Paříži nebo v americkém Orlandu.

Podle kancléřky chtějí teroristé připravit Západ o jeho svobodu a o jeho způsob života. Snaží se podle ní také zasít nenávist mezi kultury a mezi náboženství a připravit Německo o ochotu pomáhat lidem v nouzi. Merkelová ale vyjádřila přesvědčení, že Západ obstojí ve zkoušce, ve které čelí odvrácené straně globalizace.

EU podle Merkelové zatím nedělá dost v migrační krizi

Evropská unie zatím nedělá dost pro řešení uprchlické krize. Na tiskové konferenci to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že je zklamaná z toho, že se zatím podařilo mezi členské země unie rozdělit jen několik tisíc běženců. Podle ní je však pozitivní souhlas všech unijních zemí s posílením ochrany vnější hranice unie.

EU podle Merkelové nedělá dost při přijímání uprchlíků ze Sýrie, zejména ve srovnání s tím, kolik běženců přišlo do Turecka, Jordánska a Libanonu. Navíc podle ní nefunguje rozdělování uprchlíků tak, aby zátěž migrační krize rovnoměrně nesly všechny unijní země. „Jsem zklamaná tím, že u některých je nedostatečná ochota zde něco dělat,“ uvedla kancléřka.

Vyjádřila ale potěšení z toho, že členské státy se dohodly posílit evropskou pohraniční službu Frontex. Ocenila také Polsko za ochotu zapojit se do mise proti převaděčům běženců v Egejském moři a blíže neupřesněné země východní Evropy za snahu pomáhat při řešení příčin útěku přímo v krizových regionech.

Newsletter