Merrill Lynch očekává pád eura do pásma 1,18 až 1,22 EURUSD

Euro se pravděpodobně dostalo do sestupné spirály a bude dále oslabovat. K analytikům Goldman Sachs, kteří 1. září představili svou prognózu pádu eura na paritu 1:1 s dolarem do roku 2017, se dnes přidal analytický tým další velké investiční banky. Bank od America Merril Lynch očekává pokles jednotné evropské měny na kurzovou úroveň mezi 1,18 a 1,22 EURUSD.

Goldman Sachs: Dolar do 2017 na paritě s eurem

Důvodem poklesu eura a růstu dolaru má být rozevírající se mezera ve výkonu ekonomiky USA a Evropy. Evropská centrální banka (ECB) minulý týden dále snížila úrokové sazby a oznámila program odkupu aktiv, naopak americký Fed zřejmě brzy začne sazby zvyšovat.

Dnes euro propadlo k dolaru až na 1,2860 EURUSD, tedy na 14měsíční minimum. Podle BoA/ML můře euro postupně klesnout až na hladinu naposledy dosahovanou v červnu 2010.

Překvapivá studie: Trh počítá s nižšími úroky než samotný Fed! Euro prudce padá na 14měsíční minima

Otázkou je, zda kroky oznámené ECB budou efektivní a podpoří ekonomiku a zastaví deflaci. Podle jejího bývalého hlavního ekonoma Jürgen Starka by banka měla spíš přistoupit k řízenému oslabování eura (nyní euro klesá „neřízeně“, tržně).

ECB se stává odpadní bankou a ekonomice nepomůže

Newsletter