Metrika akciového trhu říká… volby vyhraje Trump

Pokud se historie nemýlí, tak by letošní americké prezidentské volby měl vyhrát republikánský kandidát Donald Trump. Výkonnost akciového trhu v roce prezidentských voleb totiž v době od 31. července do 31. října často velmi přesně předpoví, kdo se stane novým prezidentem Spojených států. A měl by jím být právě realitní magnát Trump, napsala CNBC na svých webových stránkách.

Hlavní investiční stratég firmy CFRA Sam Stovall uvedl, že pokles na trhu, který nastal na podzim, je špatným znamením pro demokratickou stranu a prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, která má před Trumpem v celostátním průzkumu stále náskok šesti procentních bodů.

Také šéf výzkumu firmy Strategas Daniel Clifton konstatoval, že historické vodítko trhu neukazuje na vítězství demokratického kandidáta. Dodal, že výkonnost trhu byla v posledních třech měsících ke dni voleb negativní, volby až od roku 1984 nikdy nevyhrála úřadující strana. Od 8. srpna, tedy tři měsíce před volbami, je index S&P níže o 2,5 procenta.

Index S&P 500 ztratil od 29. července 2,2 procenta. „Když se vrátíme do 2. světové války, tak vývoj indexu S&P 500 v době od 31. července a 31. října od té doby přesně předpověděl vítězství vyzyvatele v 86 procentech období negativního vývoje na akciovém trhu,“ dodal Stovall. Pouze v jednom případě z osmi vyhrál v době negativního vývoje akcií úřadující prezident, bylo to v roce 1956 a volby tehdy ovládl Dwight D. Eisenhower. Poraženým kandidátem byl Adlai Stevenson, doplnil Stovall.

V roce 1956 Británie s Francií podpořily vojenskou akci Izraele proti Egyptu. Hlavní spor byl o kontrolu nad strategicky důležitým Suezským průplavem. Byl to také rok revoluce v Maďarsku, připomněl Stovall.

 

 

„V případě, že demokraté tentokrát Bílý dům udrží, budu mít dvě připomínky. Tou první je fakt, že historie je vodítkem, ne evangeliem. A tím druhým pak to, že negativní vývoj trhu může být reakcí z obavy dominance, kterou by drtivé vítězství demokratů mohlo přinést,“ poznamenal stratég.

Favoritem voleb, které se konají v úterý 8. listopadu, zůstává bývalá první dáma Hillary Clintonová, a to navzdory zprávě, že se FBI začalo zabývat novými e-maily z doby, kdy byla ministryní zahraničí. Podle PredicIt.org je její šance na vítězství stále 71 procent.

 

Newsletter