Meziroční pokles stavební produkce v květnu zpomalil na 4,3 %

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v květnu klesla meziročně reálně o 4,3 procenta po dubnovém propadu o 13,7 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 9,7 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 41,2 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 44,6 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 61,4 procenta bytů více.

„Tuzemské stavebnictví zůstává ´nemocným mužem´ české ekonomiky. Co více, tento ´nemocný muž´ je nyní nemocnější, v horším stavu, než před několika měsíci,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Zejména v letních měsících loňského roku se jeden čas zdálo, že stavebnictví vzpruží růst inženýrského stavitelství, podněcovaný dočerpáváním prostředků z fondů Evropské unie. Kapacity se ovšem po dočerpání prostředků nepřesunuly v uspokojivé míře do stavitelství pozemního, dodal.

Na výkon stavebnictví podle Kovandy tíživě dopadá také unijní regulatorika EIA, neboli posuzování dopadu staveb na životní prostředí, která brzdí realizaci některých velkých staveb.

Letošní květen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v květnu meziměsíčně vyšší o 2,8 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,8 procenta a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 9,1 procenta.

V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 24,4 procenta, v bytových domech byl zaznamenán růst počtu zahájených bytů o téměř dvojnásobek především v důsledku nízké srovnávací základny z roku 2015.

Stavebnictví vykázalo už pátý záporný výsledek v řadě a nepřetržitě klesá od počátku letošního roku. Děje se tak paradoxně v době, kdy další sektory české ekonomiky utěšeně rostou, uvedl generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol Evžen Korec.

Posledním hřebíčkem do rakve českého stavebnictví je podle něj nová podoba zákona o EIA, která značně rozšiřuje práva takzvané dotčené do veřejnosti. Do povolování staveb tak může mluvit téměř kdokoli. Celý proces teď trvá v průměru až sedm let.

Newsletter