Meziroční růst spotřebitelských cen se v červnu nezměnil

AKTUALIZOVÁNO – Spotřebitelské ceny vzrostly v červnu proti květnu o 0,1 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle doprava a oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu stejně jako v květnu, a to o 0,1 procenta.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy tak cenová hladina nadále zůstává zcela mimo deflační pásmo. Do něj naposledy zabředla v říjnu 2009. Od té doby se cenová hladina v ČR neocitla v deflačním pásmu, byť meziročně stagnovala v červnu 2014.

„Spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně nepatrně vzrostly, když je nahoru táhly zejména ceny pohonných hmot v reakci na rostoucí ceny ropy na světových trzích. Naopak ceny potravin se v červnu vydaly dolů,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Dodal, že meziroční inflace zůstává těsně kladná a drží se těsně nad květnovou prognózou ČNB. Inflace se drží nízko a ještě několik měsíců výrazněji neporoste. Snižuje se tak tlak na kurzový závazek, ale zvyšuje se riziko, že ČNB na příštím zasedání znovu oddálí jeho předpokládané zrušení.

ČNB pokračovala v intervencích i v květnu, a to za 15,5 mld. Kč

Kupní síla obyvatel sice roste, nicméně mzdově inflační tlaky na spotřebitelské ceny zatím nepůsobí, neboť jsou přetlačovány vývojem cen komodit i potravin. Na slabou inflaci působí nutně i vývoj cen u hlavních obchodních partnerů. V Německu je inflace téměř nulová, v sousedním Slovensku klesly ceny v květnu o 0,7 procenta, takže ze Slovenska dovážíme deflaci, upozornila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

„V druhé polovině roku lze očekávat odeznívání dezinflačního efektu plynoucího z meziročního srovnání pohonných hmot a proinflačně bude působit obecný vývoj v ekonomice, zejména růst mezd. ČNB proto nebude proti stávajícímu poklesu růstu cenové hladiny těsně nad nulu zasahovat nad rámec svých aktuálně aplikovaných opatření,“ míní Kovanda.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle doprava způsobilo zvýšení cen pohonných hmot o čtyři procenta. Rostly také ceny dovolených s komplexními službami, a to o 1,3 procenta. Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen potravin a nealkoholických nápojů.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny tabákových výrobků o 5,1 procenta a alkoholických nápojů o 2,5 procenta. Vliv na zvyšování měly rovněž ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny čistého nájemného, vodného, stočného, elektřiny a tepla.

„Ve struktuře červnové inflace nenacházíme překvapení. Meziměsíčně tlačily inflaci vzhůru především ceny pohonných hmot, jejichž růst nabral na obrátkách. Ten byl nejrychlejší od dubna, kdy se ceny u čerpacích stanic otočily nahoru,“ dodal ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Newsletter