MF zlepšilo odhad růstu ekonomiky, letos má růst o 2,4 %

Ministerstvo financí (MF) zlepšilo výhled růstu reálného hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní rok na 2,4 procenta. Důvodem je velmi dobrá kondice ekonomiky v letošním 2. čtvrtletí a výborné výsledky zahraničního obchodu. Vyplývá to z dnes zveřejněné makroekonomické predikce ministerstva financí. V červencové prognóze MF počítalo s růstem ekonomiky o 2,2 procenta. Loni česká ekonomika rostla o 4,5 procenta.

V roce 2017 by měl HDP růst o 2,5 procenta, když prognóza z července počítala se zvýšením o 2,4 procenta. Predikce průměrné míry inflace zůstává nezměněna na 0,5 procenta letos, respektive 1,2 procenta v roce 2017.

Díky příznivé situaci na trhu práce byla dále snížena předpověď míry nezaměstnanosti. Pro letošek klesla na čtyři procenta ze 4,1 procenta a pro rok 2017 na 3,9 procenta ze čtyř procent. MF uvedlo, že na této úrovni již další pokles nezaměstnanosti naráží na strukturální meze.

Podstatně se zlepšuje prognóza přebytku běžného účtu platební bilance, který by měl letos namísto dříve očekávaných 1,5 procenta HDP dosáhnout 2,3 procenta HDP.

Pro rok 2017 byla predikce salda běžného účtu zvýšena ze 1,2 procenta HDP na 1,8 procenta HDP. Oproti předchozí predikci totiž MF počítá s vyšším přebytkem bilance zboží a služeb. Česká ekonomika se tak zřejmě zařazuje mezi země se strukturálním přebytkem běžného účtu platební bilance.

Z hlediska očekávaných daňových výnosů lze konstatovat, že souhrn změn v predikci vývoje nejdůležitějších daňových základen je neutrální.

Newsletter