Domácí měna vstoupila do posledního obchodního týdne prvního pololetí v blízkosti hranice 24,75 EURCZK. Ve stále se zužujícím obchodním pásmu včera dostala impuls k posílení, nakonec se ale udržela v technické formaci rostoucího trojúhelníku a uzavřela poblíž otevíracích hodnot. Michlovo přání mít silnou korunu tak na opravdové posílení nestačilo.
V dopoledních hodinách korunové obchodníky na jinak prakticky mrtvém obchodním páru EURCZK zaujal sloupek nastupujícího guvernéra ČNB v Mladé frontě DNES. Michl uvedl, že chce silnou korunu na základě dlouhodobých peněžních toků do země a zájmu investorů o Česko. Jeho přání a nutné kroky, které by ho měly pomoci realizovat, však zahrnovaly převážně fiskální, nikoliv měnovou politiku.
Komentář, který by koruně na silnější úrovně opravdu pomohl, by pravděpodobně musel znít například takto: „Přeji si silnou českou korunu, proto budu jako guvernér hlasovat pro vyšší úrokové sazby, které potlačí vysokou inflaci. Rovněž budu pro pokračování intervenčního režimu, kdy skrze odprodeje devizových rezerv zabráníme nežádoucímu oslabení domácí měny.“
Koruna na Michlův text reagovala velmi umírněně, když v reakci na titulky domácího a zahraničního tisku ve smyslu „Budoucí guvernér chce silnější korunu“ o několik haléřů posílila a chvilkově se obchodovala v blízkosti hranice 24,70 EURCZK. V odpoledních hodinách však zisky opět odevzdala a zkorigovala do oblasti otevíracích hodnot. Při pohledu na čtyřhodinový graf je tedy vidět, že jsme se žádné změny v aktuálním obchodování nedočkali, když kurz koruny s eurem konsoliduje ve formaci rostoucího trojúhelníku s horní hranicí 24,75 EURCZK, na které intervenuje Česká národní banka.

U koruny se bude chléb lámat v průběhu července, kdy budeme svědky prvních vyjádření a kroků, které bude mít na starost již nově složená bankovní rada. Guvernér Rusnok na své poslední tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání minulý týden uvedl, že rada má s příslušným aparátem ČNB meeting ohledně aktuálního intervenčního režimu jednou týdně a na základě dat ohledně průběhu tohoto režimu se rozhoduje o jeho budoucnosti. Můžeme tedy čekat, že zkraje července na tomto meetingu zasedne obměněná rada, která by teoreticky mohla odhlasovat konec odprodejů devizových rezerv.
To by velmi pravděpodobně způsobilo prudký výprodej domácí měny. Takový krok by však byl proti kontinuitě měnové politiky, pro kterou se vyjádřila jedna z nových členek Eva Zamrazilová během svého jmenování v první polovině května. Jakákoliv vyjádření dvou nových členek a jednoho člena bankovní rady však budou pro kurz koruny s eurem v prvních týdnech zásadní a po jejich zveřejnění se dá čekat silnější reakce tržních subjektů. Z vývoje kurzu koruny je totiž cítit jejich opatrnost. Tento faktor by tak mohl po odhalení plánů nově složené rady opadnout a v případě, že se nakonec nenaplní čistě holubičí obrat, by koruna mohla i mírně posílit. Celá řada fundamentů však bude stát proti dalšímu posilování koruny, které se na silnější úrovně nechtělo ani v posledním týdnu, kdy jsme na trzích sledovali značně vyšší ochotu riskovat. Pro následující týdny tak stále očekáváme, že se domácí měna vůči euru bude obchodovat v pásmu 24,50 – 25,00 EURCZK.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0594 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0507 do 1,0635EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,23 do 23,53 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistic