Miliardář: Příležitosti hledejte v bublinách

Úspěšní miliardáři jsou mezi investičním publikem oblíbenou ikonou, která může napovědět, kam nejlépe zaparkovat své peníze a alespoň se tak o krůček posunout mezi vyvolené. Jedním z intenzivně sledovaných boháčů a investorů je i Jeff Greene, člověk, kterému se během finanční krize podařilo vsadit proti realitnímu trhu, díky čemuž si přišel k obrovskému jmění.

Greene je jedním z investorů, kteří jsou přesvědčeni o tom, že bubliny na trhu jsou ideální investiční příležitostí. Proto dnes sází na trh luxusních realit a umění. Spekulační bublina obou těchto oblastí je dle jeho názoru podpořena především uvolněnou monetární politikou jak Spojených států, tak rovněž i dalších světových centrálních bank.

„Na dnešních trzích existují jak bubliny, tak i příležitosti,“ řekl Greene ve své rozhovoru pro CNBC. „To, zda bude pokračovat jejich nafukování, záleží hlavně na podobě politiky centrálních bank.“

Z tohoto hlediska má miliardář své favority na dlouhé i krátké pozice. Z hlediska těch prvních, věří Greene nejvíce v další oslabení japonského jenu a eura. Naopak těšit z růstu by se měly evropské akcie, například index Euro Stoxx 50 složený z hlavních evropských blue chips titulů. Podpořit by je měla evropská verze programu kvantitativního uvolňování, stejně jako se tomu stalo ve Spojených státech.

„Lidé jako já hromadí své bohatství naprosto bezprecedentním tempem za celou lidskou historii,“ řekl miliardář. „Nejen že se pohybujeme v prostředí nulových sazeb a že centrální banky ženou do systému obrovské množství likvidity, hromadění bohatství podporuje i fakt, že máme historicky nízké daně,“ dodal.

Dle Greeneho je ve světě tolik kapitálu, který ještě více obohatil především ty nejbohatší, že trh luxusních realit se bude ještě nějakou dobu vyvíjet silně pozitivně. Především pak v oblasti New Yorku a Miami, kam proudí obrovské zásoby zahraničního kapitálu. Faktem ale je, že tento vývoj se týká pouze luxusních sídel. Celkový trh realit je na tom zcela odlišně. Na vině je především minimální mzdový růst střední třídy, což tak tempo expanze daného segmentu silně zpomaluje.

Do čeho investují světoví milionáři?

Miliardáři investují do inovací a řeší, jak předat jmění

Newsletter