Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Miliardáři sedí na hotovosti

Miliardáři hromadí hotovost a nechtějí se pouštět na současných rekordních úrovních všech tříd aktiv do rizikových investic s minimálním potencionálním výnosem. Dle poslední studie od společnosti Wealth-X a UBS drží každý miliardář na světě v průměru 600 mil. USD v hotovosti, tedy více než například HDP ostrovního státu Dominika. Meziročně miliardáři navýšili hotovost o dalších 60 mil. USD, resp. 10 %, a v současnosti tak drží okolo 19 % svého majetku v hotovosti.

„Tato rostoucí likvidita signalizuje, že mnoho miliardářů se drží stranou a vyčkává na optimální moment pro případné investice,“ uvádí studie, na kterou odkazuje také CNBC.

Hotovost v miliardářském portfoliu dokonce převažuje i nad podílem zainvestovaným v realitách, a to vcelku výrazně. Investice do realit totiž průměrně dosahují 160 mil. USD na každé miliardářské portfolio.

Simon Smiles, investiční ředitel z divize UBS Wealth Management, uvádí, že jeho klienti se stále potýkají s tou samou otázkou: Co s tou hotovostí máme dělat?

„Hotovost představuje bezpečný přístav, který je ještě více atraktivní po bolestivé zkušenosti z let 2008 – 2009 a po následných problémech v rámci celé eurozóny,“ uvedl Smiles.

Smiles dále upozornil na plíživou inflaci, která může tyto zásoby hotovosti v budoucnu ohrozit. Z toho důvodu svým klientům doporučuje zvážit alespoň menší úroveň rizika ve formě úrokových swapů, swapů úvěrového selhání (CDS) či měnových derivátů.

V dnešní době rekordních hodnot v celém spektru aktiv preferují miliardáři spíše návrat svých aktiv než návratnost aktiv. Ve skutečnosti jsou spokojeni radši s malou ztrátou, než by podstupovali vysoké riziko.

Nejbohatší vrstva je stále traumatizována finanční krizí z roku 2009. V poslední době ale také sleduje zadní světlomety ujíždějícího vlaku v podobě rally z let 2012 a 2013, kterou díky svému traumatu promeškali.

„Je to kombinace mnoha lidí, kteří byli v posledních letech velice konzervativní a drželi jen nízké podíly svých portfolií v akciích a dalších třídách rizikových aktiv,“ uzavírá Smiles. „Aktiva už nejsou levná a je emocionálně náročné na současných úrovních začít investovat.“

Newsletter