Milionáři investují do nemocné Evropy

Evropa se nyní potýká z hlediska globální ekonomiky s největším útlumem. Kromě Spojených států se nyní nedaří téměř nikomu. Proč tedy takové množství milionářů své peníze neustále investuje právě do Evropy?

Podle nového průzkumu Spectrum Group je Evropa preferovanou zámořskou oblastí pro investice milionářů. Průzkum se dotazoval celkem 1.465 lidí s majetkem k investici v hodnotě 1 až 5 milionů dolarů. Na otázku do kterých regionů nebo zemí plánují v letošním roce investovat, byla Evropa na vrcholku seznamu s 19 procenty. Dalšími na seznamu byla v pořadí Čína (15 %), Kanada (12 %) a Velká Británie (9 %). O osmé místo se podělily Brazílie, Austrálie, Japonsko a Indie s 8 procenty.

Jednooký král

Oproti roku 2011 je to značný obrat k lepšímu pro Evropu. Tehdy top zámořskou oblastí pro investice byla Čína (21 %), následovaná Brazílií (20 %). Evropa se před čtyřmi lety umístila vzdáleně třetí s 12 procenty.

Z jakého důvodu tedy stoupá zájem o investování do oblasti zamořené obavami z recese, hrozící deflace a nervózních akciových trhů? Prezident společnosti Spectrem Group George Walper uvedl, že milionáři nemusí mít nutně rádi Evropu, pravděpodobně pouze cítí, že jsou na tomto území „vlády stabilnější a méně zapojené do ekonomiky“, než je tomu například v Číně, Brazílii a dalších „okamžikově“ populárních rozvíjejících se trzích.

Evropa tedy momentálně není příliš atraktivní, ale pro milionáře je to nejméně neatraktivní zámořský trh.

Do čeho investují?

Zkoumáním portfolia investorů s čistým jměním mezi 5 a 25 miliony dolarů dle studie Ultra High Net Worth vyplývá, že v průměru 68 procent čistého jmění investora se skládá ze světově investovatelných aktiv, zatímco 16 procent je investováno v domovině. Méně než 10 procent je investováno do nemovitostí, definovaných příspěvků, pojištění, nebo soukromě vlastněných firem.

Z aktiv, určených pro mezinárodní investování, putuje zhruba 60 procent do akcií, přes pětinu do aktiv v pevným výnosem, 13 procent je drženo v hotovosti či ekvivalentu a zhruba 5 procent v podobě alternativních investic.

Newsletter