Million Dollar Baby: Dolar na maximech za deset měsíců

Klíčové body

  • Americká ekonomika s vyvíjí lépe, než bylo očekáváno. Posilují proto poptávkové inflační tlaky.
  • Zástupce Fedu Kashkari hovořil o vyšší pravděpodobnosti dalšího navýšení úrokových sazeb.
  • Americký dolar posílil. Proti dolaru oslabila koruna, euro, libra i asijské měny.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar výrazně posílil. Během úterý se dolarový index, který sleduje kurz dolaru proti hlavním světovým měnám, dostal na maxima za deset měsíců. Na zpevnění indexu se podepsal i stále slábnoucí jen, který se přibližuje kurzu 150 japonských jenů za jeden americký dolar. Výnos desetiletého amerického dluhopisu opět rostl na maxima za několik let v reakci na rétoriku Fedu. Vedle potvrzení přístupu tzv. higher for longer, tedy plánu vyšších úrokových sazeb po delší předem nespecifikované časové období. Zástupci Fedu nevyloučili ani možnost dalšího zvýšení sazeb, pokud se nepodaří dostatečně tlumit inflační tlaky.

Neel Kashkari z pobočky Fedu v Minneapolis v úterý řekl, že tzv. hladké přistání pro americkou ekonomiku je nyní více pravděpodobné. Dodal však, že vnímá 40% pravděpodobnost, že Fed ještě bude muset zvýšit sazby, aby bylo možné na rozumném časovém horizontu ztlumit inflaci zpět k cíli. Data z americké ekonomiky vyznívají vesměs pozitivně. To se vedle očekávaného silného vývoje americké ekonomiky propíše také do poptávkových inflačních tlaků. Především pak skrze silnou spotřebu. Situace je tak odlišná od ekonomiky EU, kde jsou očekávání budoucího vývoje více pesimistická.

A právě větší než očekávaná síla americké ekonomiky bude argumentem pro potřebu dalšího zvýšení úrokových sazeb. Na posledním zasedání Fedu bylo rozhodnuto o stabilitě sazeb v pásmu 5,25 % až 5,50 %. To samozřejmě neznamená, že na příštích zasedáních nemůže dojít k další úpravě sazeb. Jestřábí rétorika Fedu, lepší než očekávaná síla americké ekonomiky a slabší ekonomický vývoj v EU, Číně a dalších regionech stojí za posilováním dolaru v posledních hodinách. Očekáváme, že dolar může v dalších dnech ještě posílit. Očekávaní pohybu kurzu dolaru otevírají prostor pro spekulace. Zároveň je vhodné zvážit načasování směny do i z dolaru.

Posilování americké měny se dotklo i kurzu koruny, která proti dolaru mírně oslabila. Pro výrazné posílení koruny proti dolaru v současné době nevidíme vzhledem k ekonomické situaci v Evropě příliš prostoru. Rizikem pro kurz koruny jsou také očekávaní trhu v oblasti nastavení měnové politiky ČNB, kde se množí spekulace o prvním snížení úrokových sazeb okolo přelomu roku. Proti dolaru oslabilo i euro a britská libra. ECB a Bank of England pozastavily navyšování úrokových sazeb, zatímco u Fedu vzrostla pravděpodobnost dalšího navýšení. Japonský jen se proti dolaru pohybuje poblíž minim za 11 měsíců a čínský jüan poblíž minim za 10 měsíců.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0565 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0541 do 1,0648 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,10 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,29 až 24,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,87 do 23,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter