Milovníci dividend pozor! Alespoň u britských akcií

Investoři, kteří cílí na dividendu, by měli být opatrní, alespoň pokud jde o britské akcie. Podle čtvrtečního průzkumu makléřské společnosti Panmure Gordon by u nich mohla být potenciální dividenda rekordně nízká.

Zpráva naznačuje, že poměr čistého zisku společnosti k vyplacené částce dividend u britských titulů klesl na dvacetileté minimum. I předpokládaný zisk na akcii (EPS), ukazatel, který analytici využívají k odhadu hodnoty akcie, meziročně poklesl o 15 procent. Pro srovnání, předpokládaný zisk na akcii u amerických či německých akcií klesl jen o 3 procenta.

Nasnadě je otázka, zda by byly britské společnosti schopny udržet současné dividendy i v případě neočekávaného šoku či poklesu trhu. „Nedávný pokles dividend u britských akcií nezůstane na stávající úrovni a pro neopatrného investora představuje značné investiční riziko,“ poznamenal hlavní ekonom Panmure Gordon, Simon French.

Poměr čistého zisku společnosti k vyplacené částce dividend u britských akcií letos, podle zprávy, dosáhl úrovně 1,67. Ačkoli zůstává společnost Panmure Gordon u britských akcií, zejména díky příznivým makroekonomickým podmínkám, „overweight, ve zprávě varuje před slepým bráněním dlouhých pozic a to ve všech odvětvích. 

Neblázněte s odkupy akcií a růstem dividend!

Newsletter