Ministerstvo financí v akci. Bude výnosovou křivku řídit Janet Yellenová?

Klíčové body

  • Ministerstvo financí USA debatovalo možnost zpětných odkupů dluhopisů.
  • Efektem odkupů může být zlepšení bondové likvidity a snížení nákladů financování dluhu.
  • Dnes zveřejněné Fed Minutes mohou narušit pozitivní náladu na akciích.
Janet Yellen, zdroj Ministerstvo financí USA

O zpětných odkupech akcií slyšel každý. Jejich tempo sice v USA zpomaluje, objemově jsme však na historických rekordech. Zpětné odkupy může ale provádět například i ministerstvo financí u vlastních dluhopisů. Americké o této strategii dokonce již jednalo.

Americké ministerstvo financí se možností zpětných odkupů zabývalo dle zápisu ze srpnového setkání Treasury Borrowing Advisory Committee. U plusů odkupů bylo zmíněno zlepšení likvidity a snížení dlouhodobých nákladů financování dluhu. Mezi mínusy patří nejistota ohledně dosažení cílů řízení dluhu a potenciální neschopnost řešit výrazné výkyvy dluhopisové likvidity. Komise se bude dle dokumentu zpětnými odkupy ještě zabývat.

Likvidita amerického bondového trhu se zhoršila. Zhoršení bude přitom zřejmě pokračovat s tím, jak Fed dále zvýší sazby a navýší objem programu kvantitativního utahování. Řešení by mohlo nabídnout právě ministerstvo financí prostřednictvím zvýšení emise státních pokladničních poukázek. Takto získané prostředky by poté použilo ke zpětným odkupům zejména bondů starších emisních dat („off-the-runs“), u nichž je poptávka obvykle slabší.

Zdroj: Ministerstvo financí USA
Zdroj: Ministerstvo financí USA

Tento krok by uvolnil prostředky z reverzních repo operací, jelikož by fondy peněžních trhů měly do čeho investovat z titulu většího množství poukázek na trhu. Dojít by mohlo i na zvýšení sazeb na krátkém konci výnosové křivky, kde by však záleželo na poptávce fondů při rozhodování mezi poukázkami a reverzním repem. Zároveň by se více rozložilo odsávání likvidity mezi banky a fondy, které jde na vrub primárně bankám.

Likvidita bondového trhu by se celkově zlepšila. „Nejmladší“ dluhopisy („on-the runs“, tedy nedávno emitované) by „zbyly“ pro soukromý sektor, „nejstarší“ by v rámci zpětných odkupů nakoupilo na sekundárním trhu ministerstvo. Odkupy však nelze provádět do nekonečna. V tu chvíli se opět dostáváme do situace, kdy by likviditu bondového trhu mohla zlepšit například úleva u pravidla SLR právě s ohledem na dluhopisy.

Zpětné odkupy by představovaly operaci Twist, kdy ministerstvo navýší emisní objemy u nejkratších splatností, skoupí delší, sníží citlivost na změny sazeb a v podstatě začne řídit výnosovou křivku. Je však otázkou, jak moc by se projevily na jejím celkovém tvaru.

Srovnání se situací před měsícem vidíme nárůst krátkého konce křivky, který reflektuje výhled dále rostoucích sazeb Fedu. U toho delšího došlo naopak k poklesu s ohledem na obavu z recese a výhledově nižší úroky.

Na devizových trzích jsme na začátku týdne pozorovali posilující dolar a výprodej rizikových měn. Spouštěčem byla data z čínské ekonomiky, a především nečekané snížení sazeb. To by přitom podle mnoha odhadů mohlo přijít i u hlavní roční a pětileté úvěrové sazby. Včera dolar část zisků proti euru odevzdal. Procyklické měny a měny regionu dále oslabily.

Začátek týdne přines další „rozchod“ trhů. Zatímco evropské i americké akcie rostly. Na devizovém a dluhopisovém trhu byla patrná rizikově averzní nálada, byť úterý přineslo částečnou úlevu. Tento „rozchod“ není žádná nová situace, a patrně jsme ho neviděli naposledy. Optimismus na amerických akcií by mohl pošramotit například dnes zveřejněný zápis ze zasedání Fedu potvrzující nutnost dalšího zvýšení sazeb. Sledovat ale bude i zmínky o kvantitativním utahování, např. ohledně odprodejů hypotékou krytých cenných papírů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0162 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0066 do 1,0195 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,54 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,03 do 24,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter