Ministr průmyslu a obchodu Havlíček: Zákazy sdílené ekonomiky nemají smysl

Zákazy služeb sdílené ekonomiky nemají smysl, řekl dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Chtěl by snížit regulace u standardních služeb. Odmítl také úvahy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na odvody poplatků za robotickou jednotku, považuje to za věc mimo realitu.

„Nejsem zastánce zákazů nebo něčeho podobného. Zakážete jednu službu a vznikne deset dalších. Je to o míře regulace,“ řekl Havlíček. Podle něho má sdílená ekonomika velký potenciál. Stát by se tak neměl snažit dusit inovátorské projekty, místo toho by měl snižovat regulaci ve stávajících odvětvích.

Sdílená ekonomika vznikla z anglického sharing economy. Jde o model podnikání, který je postavený na pronájmu, výměnách i sdílení majetku. Mezi nejběžnější formy patří opakovaný pronájem nemovitostí v období, kdy je majitel nevyužívá, nebo sdílená doprava. Služby sdílené ekonomiky v Evropě generovaly v roce 2013 kolem 15 miliard dolarů a v roce 2025 by to mělo být 335 miliard dolarů.

O tom, co ještě je sdílenou ekonomikou a co je standardním podnikáním, se vedou spory například u služeb společnosti AirBnB nebo u Uberu. Brněnský krajský soud zakázal v dubnu společnosti Uber předběžným opatřením provozovat v Brně taxislužbu za podmínek, za jakých ji nyní nabízí. Podle soudu porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje. Nesmí poskytovat službu v případech, kdy řidiči k tomu nebudou mít oprávnění, auto není označené jako taxi a nenese název společnosti či nemá taxametr. Mluvčí firmy Miroslava Jozová tehdy uvedla, že se firma odvolá.

Také robotizace by neměla mít podle ministra Havlíčka striktní omezení, ani v podobě odvodů za robotickou jednotku. „Nejsem zastánce nějaké vize budoucího zdaňování robotů nebo něčeho podobného. To je prostě mimo veškerou realitu a myslím si, že si to nikdo z nás nedokáže představit,“ řekl ministr.

Zavádění poplatků za robotickou jednotku uvedlo MPSV jako jednu z možností, jak se vyrovnat se snižováním počtu pracovních míst spolu s větším nástupem robotizace v budoucích letech.

Newsletter