Ministr Saudské Arábie: Pád ropy je pouze dočasný

Ministr pro ropný průmysl Saúdské Arábie Ali al-Naimi odmítl během čtvrteční tiskové konference spekulace o tom, že by politické vedení saúdského království úmyslně tlačilo na pokles cen ropy. Veškeré pády, kterých jsme byly svědky v minulých týdnech, byly dle jeho slov pouze dočasné a vláda na nich nenese žádný podíl. 

Pád cen ropy je revolucí a bude pokračovat

Ceny ropy klesly od letošního června o 45 % a dostaly se tak na nejnižší hodnoty za posledních pět a půl roku. Ministrův komentář trhy lehce podpořil. Cena ropy Brent vzrostla o 1,75 dolaru na úroveň na 62,64 dolaru za barel. „Vůči budoucnu jsem optimistický. Vývoj, kterému čelíme my i celý svět, je pouze dočasný a nakonec pomine,“ řekl médiím Naimi.

Temný výhled poptávky prohlubuje dno trhu s ropou

Prudké cenové poklesy jsou dle jeho slov výsledkem kombinace rostoucí nabídky ze strany producentů mimo OPEC a klesající poptávky, jež je důsledkem zpomalujícího ekonomického růstu po celém světě. Zároveň ale připomněl, že „nesmíme zapomínat na roli spekulantů“, i ti mají svůj podíl na zvýšené volatilitě trhu „černého zlata“. „Jakmile se ekonomický růst opět odrazí, můžeme počítat s růstem poptávky, který povede k opětovné stabilizaci ropného trhu,“ píše server Financial Times.

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Ministr Naimi byl poslední dobou často kritizován za nedostatečnou komunikaci s médii. Podle některých názorů tím přispěl ke vzniku spekulací o tom, že saúdská vláda „tahá za nitky“ ropné producenty a nutí je udržovat stávající objem produkce na 30 milionech barelů za den.

 

Newsletter