Mládek k Vitáskové: Netušil jsem, jaká hrůza vzniká

AKTUALIZOVÁNO – Nové struktury tarifů elektřiny bylo podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka chybou, že ho technokraté včas neinformovali, jaká hrůza pod osobním vedením předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové vzniká. Dodal, že jediným možným řešením bylo shodit celý návrh ze stolu a začít pracovat na novém.  Serveru Roklen24 to sdělilo ministerstvo průmyslu.

„Že není třeba spěchat, jsem ostatně sdělil i Hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny už 4. února letošního roku, který se návrhem kriticky zabýval,“ uvedl Mládek.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka serveru Roklen24 řekl, že ERÚ nebude výroky komentovat. Ve čtvrtek v poledne úřad k tématu pořádá tiskovou konferenci. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu důrazně prohlašuje, že odpovědnost za návrh nové tarifní struktury je plně v kompetenci předsedkyně nezávislého ERÚ Vitáskové a odmítá alibistická tvrzení o spoluodpovědnosti členů expertní skupiny.

Vitásková včera oznámila, že nové tarify elektřiny od roku 2017 platit nebudou. ERÚ jejich navrhovanou strukturu přepracuje. Doplnila, že je možné, že nový návrh nebude tolik postavený na velikosti jističe, jako dosud. Panovaly totiž obavy, že nové tarify například zvýší platby za elektřinu chatařů a chalupářů, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Vitásková: Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 nebude

Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Sobotka: Návrh ERÚ na nové tarify elektřiny je špatný

Vitásková včera zdůraznila, že ERÚ změnu tarifů pouze předkládá. Na jeho tvorbě se podle ní podílelo 40 energetických expertů, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské, respektive jejího předchůdce Pavla Šolce. Členy týmů byli podle Vitáskové například také zástupci distribučních firem a fotovoltaických asociací. Vitásková tým v pondělí rozpustila. Schválit novou tarifní strukturu podle Vitáskové doporučoval i oponentní posudek Českého vysokého učení technického v Praze. 

Newsletter