MMF vzkázal Fedu: Na vyšší sazby letos zapomeňte

S tolik bedlivě diskutovaným tématem prvního zvýšení amerických sazeb od roku 2006, respektive jeho realizací to možná nebude tak horké. Alespoň to naznačuje dnešní zpráva Mezinárodního měnového fondu. Ten po zhodnocení kondice americké ekonomiky Fedu přímo doporučil na zvýšení sazeb v letošním roce zapomenout a s utažením měnové politiky vyčkat do prvního pololetí roku 2016.

MMF se podíval na zoubek americké ekonomice a výsledkem je, že podruhé v poslední tři měsíce snižuje svůj odhad růstu největší ekonomiky světa. Fond uvedl, že letos čeká růst HDP Spojených států o 2,5 procenta, což je o 0,6 procentního bodu nižší odhad oproti předchozímu. A důvody? Silný dolar, pokles ropných investic i stávka v přístavech na západním břehu USA v prvním čtvrtletí. To jsou podle MMF hlavní faktory, které zpomalí letošní tempo růstu americké ekonomiky. Ta za první čtvrtletí roku klesla o 0,7 %.

Americká ekonomika propadla. Dočasně?

„FOMC (měnový výbor Fedu) by se měl ve svém rozhodování dál řídit daty z ekonomiky a tedy odložit první zvýšení sazeb, dokud nebudou patrnější signály růstu cen a mezd,“ uvedl MMF s doporučením prvního pololetí příštího roku. Podle MMF je akcelerace růstu mezd a cenové hladiny v dohledné době nepravděpodobná. Dolar, který za posledních 12 měsíců vzrostl v reálném vyjádření o 13 procent, je „mírně nadhodnocen“ a škodí růstu ekonomiky i tvorbě pracovních míst, dodal fond.

Guvernérka Fedu Janet Yellen v rámci svého posledního projevu (22. května) trvala na tom, že oživení americké ekonomiky pokračuje, a dala jasně najevo, že myšlenky růstu sazeb ještě letos se nevzdává. Ovšem za předpokladu pokračujícího zlepšování podmínek na trhu práce a přesvědčení Fedu, že inflace úspěšně směřuje vstříc k 2procentnímu cíli.

Ze sázek investorů na trhu futures kontraktů lze v současnosti soudit, že zářijový termín v očekávání veskrze padl a většina investorů předpokládá, že se Fed poprvé „osmělí“ a ukáže dostatečnou důvěru ekonomice v prosinci. Vidina delší podpory od centrální banky s ohledem na dnešní doporučení MMF podpořila trhy – indexy na Wall Street z většiny umazaly úvodní ztráty, tento pozitivní efekt však trval jen krátce. Dolar a k euru se obchoduje poblíž včerejších závěrečných hodnot 1,1270 EURUSD.

Nakupovat? Američané raději spoří

Dnešní rázné doporučení MMF je v přímém kontrastu s nedávným hlasem ekonoma oceněného Nobelovou cenou, Roberta Shillera. Podle něj je pro první zvýšení sazeb nejvyšší čas, aby se zabránilo růstu spekulativních bublin cen aktiv, a pohrával si dokonce s myšlenkou, jestli už není pozdě.

Nobelista vzkazuje Fedu: Zvyšte sazby teď! Jestli už není pozdě

Newsletter