Mocní míří do Davosu. Co vymyslí s plánem „B“ pro brexit Mayová?

Hlavní událostí týdne na devizových trzích bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Její šéf Mario Draghi letos skončí, pod jeho vedením se ani jednou nezvýšily sazby. Změna politiky ECB se nečeká, ale vzhledem k slabým údajům z eurozóny z poslední doby by investoři měli sledovat komentáře centrálních bankéřů s ohledem na hospodářský růst a také na inflaci. Další test dnes zažije Británie. Premiérka Theresa Mayová má přijít s plánem „B“ pro brexit.

Po prosincovém ukončení kvantitativního uvolňování skončila pro ECB po zhruba čtyřech letech jedna éra. Na posledním zasedání ECB centrální bankéři řešili především globální rizika a slabší vývoj v zemích eurozóny. Třeba Německo za poslední rok zaznamenalo pouze 1,5% nárůst HDP. To je nejméně za posledních pět let. Na zpomalujícím růstu ekonomik evropských zemí se podepisuje i zpomalující globální ekonomika a obchodní války.

Pozornost se dnes bude upírat opět na Londýn, britská premiérka Theresa Mayová dnes totiž musí představit nový plán pro brexit. Poslance by s plánem „B“ měla seznámit odpoledne. Zatím není jasné, s čím premiérka přijde. Libra se ve čtvrtek dostala k dolaru na dvouměsíční maximum 1,3001 GBPUSD. 

Kromě Londýna bude tento týden důležitý také švýcarský Davos, který od úterka do pátku hostí tradiční Světové ekonomické fórum (WEF). Toto švýcarské horské středisko bude po tento týden plnit stránky novin a mocní lidé a vlivné celebrity z celého světa se budou snažit řešit problémy globalizace. 

Dnešek je bez dat z USA i eurozóny. Američané navíc slaví Den Martina Luther Kinga, trhy jsou zavřené. Spojené státy nadále sužuje „shutdown“, je to již pátý týden.

Důležitá čísla jsme se dnes dozvěděli z Číny. Tamní ekonomika loni rostla meziročně o 6,6 procenta, to je nejpomaleji od roku 1990. V samotném loňském 4. čtvrtletí pak HDP dle očekávání zpomalil meziročně na 6,4 % z 6,5 % v předchozím čtvrtletí. 

Dolar v závěru minulého týdne posiloval, od pátečního večera ale zisky koriguje. Aktuálně se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1382 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1351 do 1,1459 EURUSD.*

Česká měna se koncem uplynulého týdne vůči euru obchodovala kolem 25,58 EURCZK, stejně jako dnes ráno. Proti dolaru koruna oslabovala až nad úroveň 22,50 USDCZK.. 

V závěru týdne se ozval další hlas z České národní banky. Člen bankovní rady Oldřich Dědek v České televizi uvedl, že se inflace nachází přímo na cíli ČNB a bankéři tak nemají důvod k významným měnověpolitickým krokům.

Korunu tento týden z dat čeká jen konjunkturální průzkum za leden. V prosinci se důvěra podnikatelů snížila, důvěra spotřebitelů se naopak zvýšila.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,59 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,53 až 25,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,34 až 22,53 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter