Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Moskva jako konkurent Applu a Googlu?

Globální trh chytrých telefonů je z velké části závodem dvou „dostihových koní“, respektive dvou amerických společností – Applu a Googlu. To se však nelíbí Rusku. Podle zpráv ZDNet, která se odvolává na ruskou RBC, oznámil ruský ministr pro komunikaci plány na vývoj nového ruského mobilního operačního systému.

Operační systém Android společnosti Google a iOS společnosti Apple mají v současné době dohromady více než 95procentní podíl na ruském trhu se smartphony. Ministr Nikolai Nikifori chce však toto číslo snížit. Chtěl by tento podíl dostat pod 50 procent a to do 10 let. Nový operační systém bude, podle ZDNet, založen na Sailfish, což je „otevřený mobilní operační systém, vyvinutý finským výrobcem telefonů Jolla.“

Tento krok navazuje na nedávno navržený ruský zákon, který by vyžadoval, aby všechny „tech“ společnosti, které disponují informacemi o ruských občanech, ukládaly data v rámci země. Zprávy z doby, kdy se zákon před koncem loňského roku projednával, spekulovaly o tom, že by to mohlo znamenat zákaz Applu v Rusku. I kdyby zákon nakonec přijat nebyl, je zde evidentní snaha ruské vlády přesunout své občany do vlastní platformy. Mezinárodní důvěra v produkty vyrobené tech společnostmi z USA byla navíc v průběhu několika posledních let otřesena a to hlavně po zveřejnění informací Edwardem Snowdenem o sledování vládou Spojených států. Tento krok tak lze zároveň vnímat jako pokus o vyhnutí se dalšímu podobnému jednání.

Vztahy mezi Ruskem a Západem jsou navíc v poslední době na bodě mrazu a to hlavně díky sankcím, vztahujícím se k ruské anexi Krymu. Spuštění ruského mobilního operačního systému by tak zároveň pomohlo snížit ruskou závislost na západních společnostech.

Newsletter