Murdoch vyvěsil bílý prapor, Time Warner už nechce. Akcie přes lepší výsledky -13 %

(Aktualizováno 16:11) Mediální společnost Time Warner hravě předstihla dnes oznámeným čtvrtletním ziskem na úrovni 98 centů na akcii konsensuální odhad 84 centů. Akcie však v dnešním obchodování padají o více než 11 %, když reagují na úplně jinou zprávu. Skupina 21st Century Fox Ruperta Murdocha totiž včera po závěru trhu oznámila odstoupení od nabídky na převzetí Time Warneru. Trhy, které se těšily na pokračování dalšího velkého příběhu v rámci konsolidace mediálního průmyslu, jsou překvapeny vcelku náhlým složením zbraní.

Time Warner (až +20 %) odmítá Murdochovu nabídku. Začínají mediální námluvy roku?

Desítky milionů dolarů do kapsy šéfa Time Warner. Dohodne se s Murdochem?

Generální ředitel a předseda představenstva 21st Century Fox Rupert Murdoch v prohlášení uvedl, že dříve podaná nabídka měla svůj „zásadní strategický význam“ a byla „vždy myšlena přátelsky“. Odmítnutí nabídky na 80 mld. dolarů vedením TW ale vedlo, v kombinaci s dalšími faktory, k jeho rozhodnutí ve snaze o převzetí dále nepokračovat. Murdoch také poukázal na cenu akcií Foxu, která od červencového zveřejnění nabídky klesla o 11 %. Podle Murdocha se tak titul stal podhodnoceným a obchod tak přestal být pro akcionáře Foxu atraktivní. Jeho slova potvrzují dnes akcie Foxu, které na Wall Street sílí o více než 5 %.

Mediální trh v polovině července vydatně rozhýbala zpráva, že vedení Time Warneru odmítlo nabídku na převzetí od 21st Century Fox znějící na 80 miliard dolarů, tedy 85 dolarů na akcii (v hotovosti a akciích). Ta ale tehdy dala najevo, že se odmítnutím odradit jen tak nenechá a trhy tak spekulovaly na vylepšení nabídky, akcie již první den oznámení zprávy vylétly o pětinu. Akcie TW za týden od odhalení nové akviziční chutě Ruperta Murdocha 16. července posílily o 23 procent.

Opatrnost nade vše

Krátce k dnešním výsledkům Time Warner. Společnost ve 2Q oznámila očištěný zisk na akcii 98 centů, který, jak řečeno v úvodu, bezpečně překonal očekávání a vzrostl z úrovně 83 centů zaznamenané ve srovnatelném období před rokem. Výnosy se snížily z 7,44 miliardy dolarů na 6,8 mld. USD, těsně pod očekávání 6,87 mld. USD.

Vedení Time Warneru potvrdilo svůj celoroční výhled, ovšem s dodatkem: „Výhled nezahrnuje dopad jakékoli budoucí fúze či neplánované restrukturalizace a s ní se pojící náklady, žádný dopad budoucího prodeje či akvizice provozních aktiv či dopad zdanění souvisejícího s jakoukoli neplánovanou změnou podmínek. Společnost v současnosti není schopna přesně odhadnout načasování nebo rozsah takovýchto možných událostí a jejich možné následky.“

Time Warner vlastní téměř poloviční podíl v majiteli české televize Nova, společnosti Central European Media Enterprises (CETV), obchodované i na pražské burze.

Mediální škatulata

Rodina americko-australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha je největším akcionářem společnosti 21st Century Fox. V Evropě se dohodla na odprodeji televizních aktiv Sky Italia a Sky Deutschland do rukou své další dcery, britské televizní skupiny BskyB, s cílem více se soustředit na oblast filmu. 21st Century disponuje rozsáhlým portfoliem mediálního byznysu a vznikla jako jedna ze dvou společností, s dosahem do televizního a filmového světa, po loňském rozdělení News Corporation, kterou Murdoch v roce 1979 založil.

Spojením 21st a TW by vznikl mediální kolos s řadou televizních sítí jako Fox, Fox News, FX, TNT a TBS, kanálem HBO a filmovými studii Twentieth Century Fox, Warner Brothers a dalšími. Celkové tržby by po spojení dosáhly 65 mld. USD. Součástí nabídky 21st Century byl plán prodeje televize CNN jako ústupek regulátorů. CNN je totiž přímým konkurentem Fox News.

Newsletter