Musk chce v roce 2024 poslat lidi na Mars

Vizionář Elon Musk chce zahájit lety na Mars s lidskou posádkou. Chce na to použít raketu Flying Dragon 2, která by na rudou planetu měla letě při každé příležitosti, tedy každých 26 měsíců. Záměrem je dopravit astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jednu raketu pošleme na Mars v roce 2018, řekl majitel firem Tesla Motors a SpaceX Musk.

To ale není jeho největší ambice. Pokud vše půjde podle plánu, tak první raketa s lidskou posádkou odstartuje v roce 2024. Prostor rakety Flying Dragon 2 je velký asi jako interiér automobilu SUV a pojme až sedm lidí. Cesta ze Země na Mars bude raketě trvat 18 měsíců.

Tesla prodá nové akcie, peníze použije k výrobě vozu Model 3

„Nedoporučoval bych cestu na Mars v takové raketě. Je to příliš dlouhá doba v SUV,“ podotkl Musk. Upozornil rovněž na to, že posádka nebude mít zřejmě možnost dostat se zpátky, což prý firma uvede drobným písmem. „Pokud se chystáte vybrat si místo na smrt, pak Mars není špatná volba,“ poznamenal Musk, který sám ve vesmíru zatím nebyl. Na oběžnou dráhu by se chtěl dostat za čtyři až pět let.

Své plány na kolonizaci rudé planety Musk příliš odhalovat nechtěl. Blíže je chce představit na Mezinárodním vesmírném kongresu letos v září.

Musk založil SpaceX v roce 2002 s konečným cílem umožnit žít člověku na jiných planetách. Loni v prosinci přistál první stupeň rakety Falcon 9 poprvé úspěšně na zemi.

Newsletter