Muži nebo ženy. Stát by měl přestat škodit podnikání

V Česku ženy stále dostávají za stejnou práci nižší mzdy než muži. To je nejen absurdní, ale především hrozivé. Stát by měl především přestat podnikání škodit a bránit a je úplně jedno, zda se na složitou cestu budování vlastní firmy pustí ženy či muži. Serveru Roklen24 to řekla podnikatelka a investorka Dana Bérová, která bude již podruhé porotkyní soutěže WOMEN STARTUP COMPETITION, která má za cíl zviditelnit ženami vedené firmy a motivovat další, aby s podnikáním začaly. 

Cílem Women Startup Competition je hlavně zviditelnit ženami vedené firmy a motivovat další, aby s podnikáním začaly. Co by se podle Vás mělo v Česku změnit, aby bylo víc generálních ředitelek?

Prvním krokem by určitě mělo být konečně fér odměňování pro všechny ženy, které pracují. V Česku ženy stále dostávají za stejnou práci nižší platy než muži, a to je nejen absurdní, ale především hrozivé. Pak by možná více žen přemýšlelo o tom, obětovat kariéře a práci víc.

Celosvětovým žebříčkům nejmocnějších manažerek jednoznačně vévodí Američanky. Poznala jste některé osobně?

Bohužel jsem se zatím potkala jen s muži v pozicích amerických velkých šéfů, doufám ale, že budu mít příště štěstí i na setkání s nějakou dámou. Pravděpodobnost je stále větší, protože jich opravdu přibývá.

Máte zkušenosti z politiky, byla jste jako první žena ministryní informatiky. Měl by podle Vás stát ženy v podnikání více podporovat?

Stát by měl především přestat podnikání škodit a bránit a je úplně jedno, zda se na složitou cestu budování vlastní firmy pustí ženy či muži. Kroky politiků v posledních letech jsou ale jen opačným směrem. Podnikatelé jsou šikanováni spoustou nových regulací a pořád k nim státní správa přistupuje spíš jako k podezřelému, kterého je třeba neustále kontrolovat, než jako k někomu, kdo na sebe statečně bere značné riziko, vytváří pracovní místa a snaží se vytvořit něco nového.

V letech 2009, 2010 a 2011 jste vystupovala v pořadu České televize Den D jako jeden z pěti potenciálních investorů. Jak moc se od té doby „investorský svět v ČR“ proměnil?

Slovo startup se stalo velmi oblíbeným slovem a mnoho lidí se o investování do firem v různých fázích pokouší nebo o něm aspoň  mluví a pořádá různé soutěže, workshopy a semináře. Pořád ale platí, že je jen velmi málo nápadů schopných přežít a rozvinout se a ještě méně zakladatelů a zakladatelek, které mají dost schopností, odhodlání a energie slibné nápady přivést na trh. Podle mě pořád platí, že v investorském světě je přebytek peněz a nereálných očekávání a nedostatek skutečně dobrých projektů.

Lákalo by Vás být dnes na druhé straně barikády, mít nápad, produkt a začít budovat novou firmu úplně od nuly?

Je to poloha, ve které se občas nacházím. Někdy se kromě investice úzce podílím i na budování firmy a pořád mě to moc baví.

Jaké jsou podle vás české ženy jako investorky? V čem se liší od mužů?

Ženy jsou většinou opatrnější, obecně dají méně na efekt a ty, co investují, umějí skutečně dobře počítat. Víc než velké vize je zajímá, zda je projekt opravdu realizovatelný a udržitelný. To je často výhoda, někdy to ale může projekt brzdit v úvodním rozletu.

Jak vnímáte současnou českou startupovou scénu? Máte nějakého favorita na budoucího jednorožce?

Tak dva tři vypadají nadějně, ale jednak je ještě brzo a jednak nebudu prozrazovat své tajné favority.

Investorka a mentorka Margareta Křížová v rozhovoru pro Roklen24 uvedla, že mentor musí být také „Ďáblův advokát“. Souhlasíte? Jaký je Váš pohled na mentoring?

Určitě. Mí svěřenci mi často říkají, že vidím všechno moc černě a že pořád upozorňuji na možná úskalí. Dobrý tým musí mít schopnost nejen problémy vyřešit, ale i snášet kritický pohled, nehroutit se z něj a naopak se někým, kdo vidí věci jinak, nechat vyhecovat a motivovat.

Co je největší bolest českých startupů? Říká se, že devět z deseti neuspěje. Můžete v několika větách říct proč?

Já se nejčastěji setkávám s různě nastavenými očekáváními mezi členy týmu, různým nasazením a ochotou pracovat, nepořádkem ve smlouvách a účetnictví a neschopností si v klidu a bez emocí vyříkat, proč věci nefungují. K budování firmy i té startupové patří i neúspěchy a konflikty a je potřeba je umět zvládnout a jít dál.

Můžete na závěr uvést, jestli máte nějakou ženu, CEO, jako vzor? Která podle Vás zkrátka dělá všechno dobře a jsou za ní skvělé výsledky?

Vždycky mě fascinoval příběh Esteé Lauder, která dokázala opravdu z ničeho vybudovat kosmetické impérium. Znala dokonale produkt, byla výbornou obchodnicí, zvládla i přerod v obrovský koncern a ještě motivovala svého syna a vnučky, aby v oboru a ve firmě pokračovali. To se v historii kapitalismu zatím podařilo málokomu.

Dana Bérová je česká podnikatelka a investorka. Byla druhou českou ministryní informatiky (jako první žena). Je absolventkou oboru Automatizované systémy řízení na pražské Vysoké škole ekonomické. V letech 1987 až 1989 studovala mezioborové studium na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. Dříve pracovala jako manažerka, specialistka v mediálních a televizních společnostech a konzultantka. Byla také redaktorkou Československé televize a České televize, ekonomickou ředitelkou Správy majetku Karla Schwarzenberga, zastávala rovněž funkci programové ředitelky regionální televizní stanice TV 3. V lednu 2007 se stala ředitelkou pro rozvoj obchodu analytické a poradenské firmy Gartner, která se zaměřuje na oblast komunikačních a informačních technologií.
V letech 2009, 2010 a 2011 vystupovala v pořadu České televize Den D jako jeden z pěti potenciálních investorů, jež se vystupující snaží přesvědčit k investici do jejich podnikatelského záměru. V současnosti je i spolumajitelkou golfového areálu Golf Park Svatý Jan na Slapech a několika dalších obchodních společností.

Newsletter