Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Na čem frčí raketa O2?

Akcie O2 za poslední dva dny raketově rostou a aktuálně prorazily laťku 120 Kč za akcii, což je zhruba 15% růst od středečního závěru. Proč je nyní titul tolik atraktivní?

Začněme nejprve od začátku – „nové“ akcie O2 zahájily po odštěpení společnosti CETIN obchodování 1. června a to na otevírací ceně 63,2 Kč, což byla účetní hodnota akcie. Postupně vyšplhala až k úrovni mírně nad 100 Kč, kterou jsme považovali při zahájení obchodování za horní rámec férového ocenění. Za včerejší a dnešní den však akcie skokově posílily až k současným 120 Kč. Aktuálně jsou tak téměř 90 % nad zahajovací cenou.

První den ve znamení velkého zájmu

„Akcie O2 byly hned od začátku obchodování velmi žádané. Trh se pohnul z otevírací ceny 63,2 korun díky silné poptávce až nad 80 korun jen v průběhu prvního dne,“ uvádí Ronald Schubert, šéf oddělení Sales&Trading obchodníka s cennými papíry Roklen360.

„Objemy obchodů se v prvním týdnu po rozštěpení držely v průměru okolo 1 milionu zobchodovaných kusů za den, nicméně od té doby jsou denní objemy bohužel již jen stínem předchozí slávy. Zobchoduje se v průměru okolo 150 tisíc kusů, přičemž cena akcie stále roste. Na trhu chybí přirozená nabídka, neboť počet volných/zobchodovatelných akcií je již minimální, protože majoritní vlastník PPF drží okolo 85 % všech akcií. Navíc, kupci, kteří akcie O2 po rozštěpení koupili, neprodají, takže korekce zřejmě jen tak nepřijde. Na trhu totiž stále panuje optimismus spojený s potenciální výplatou pěkné dividendy okolo 10-12 korun, který byl zajišťoval nevídaný dividendový výnos 10 %. A řekněte, kdo z Vás to má?!“ uzavírá komentář Schubert.

Uklidnění trhu a sázka na vysokou dividendu

Trh tak uvěřil majoritnímu vlastníku PPF, že nabídne akcionářům obdobně zajímavou dividendu, jakou společnost vyplácela doposud – tedy 100 % čistého zisku a případně část z nerozděleného zisku z předchozích let. V tuto chvíli se očekává čistý zisk za letošní rok v rozmezí 11-12 Kč na akcii, naposledy vyplatila O2 13 Kč na akcii. Klíčová čísla a odhady pro tento rok shrnuje následující tabulka:

  nová O2 2014 nová O2 2015
EBITDA (mil. Kč) 7636,9 7581,3
Čistý zisk (mil. Kč) 3564,0 3611,2
Nový počet akcií (mil.) 310,2 310,2
Zisk na akcii (Kč) 11,5 11,6
EBITDA na akcii (Kč) 24,6 24,4

Zdroj: Bloomberg, Roklen Research

V atraktivní dividendu mohli investoři uvěřit také proto, že se v průběhu obchodování vyjasnilo, koho požádá PPF o finanční asistenci ve výši až 32,2 miliard Kč – touto částkou nakonec nezatíží O2, ale žádá o ní odštěpenou CETIN, o čemž budou akcionáři CETIN hlasovat na valné hromadě 22. července.

Poslední důležitou věcí, která tížila minoritní akcionáře či potencionální zájemce o akcie O2, bylo riziko vytěsnění minoritních akcionářů. PPF z pozice majoritního vlastníka se podařilo trh přesvědčit, že v tuto chvíli minoritní akcionáře vytlačit nehodlá – především poté, co ve veřejné nabídce na odkup akcií O2 nabídla PPF cenu 78 Kč za akcii, která nebyla příliš atraktivní. Za CETIN naopak v dobrovolné veřejné nabídce stanovila cenu 176 Kč poté, co expertní odhad stanovil několik měsíců před touto nabídkou cenu 150 Kč za akcii.

Odstranění nebo zmírnění hlavních rizik vyneslo cenu akcie až nad hranici 120 Kč, investoři začali daleko více oceňovat případnou atraktivní dividendu. Z pohledu fundamentu však bude možné přesnější ocenění stanovit až po zveřejnění finančních výsledků nové O2 za 1. pololetí, které firma představí již 31. července.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter