Na korunu je třeba se dívat očima krátkodobého spekulanta

Klíčové body

  • Na korunu se musíme dívat stejnýma očima jako krátkodobý spekulant.
  • Kurz za poslední rok a půl zpevnil o zhruba 8 %.
  • Zkrácený obchodní týden zahajuje domácí měna nad 23,50 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Žiji v České republice a mám jisté finanční úspory v české koruně, které jsem si nashromáždil jako pojistku na důchodové období. Za poslední rok mě stíhala jedna nepříjemná událost za druhou. Patnáctiprocentní inflace, zdražení energií, válka a spousta dalších negativních zpráv. Česká národní banka zvedla úrokovou sazbu, takže na svém spořicím účtu dostávám 5 %. Je to třetina toho, co mi ukrojila inflace, ale pořád lepší než nic. Zisky akciových indexů se pohybují kolem nuly, takže mé rizikové investice nejsou žádná sláva. Přesto všechno se necítím, jako bych příliš zchudnul. Jak je to možné?

Důvod je jednoduchý. Vždy, když na mě přijde deprese z celosvětového vývoje, provedu malé početní cvičení: přepočítám si své korunové úspory do eura. Za poslední rok a půl kurz české koruny vůči euru posílil zhruba o 8 %. V eurovém vyjádření se tedy mé úspory zhodnotily o 8 % plus 5 % na spořícím účtu, to je 13 %. Jsem tedy zhruba na svých. Jelikož mám část úspor v protiinflačních dluhopisech, něco málo jsem i vydělal. Dobré ne?

Je zde však jeden háček a není malý. Oněch 10 % nemůžu nikdy přetavit v reálný peněžní tok. Pokud bych tak učinil a slepě konvertoval všechny své koruny do eura, mohl bych se dostat do nemalých problémů v případě, že by naše měna dále posilovala. Jelikož žiji v České republice, vždy nějaké koruny budu potřebovat. Musím totiž jíst a platit daně. Eura bych pak zpětně konvertoval za nepříznivý kurz. Koupená eura bych navíc nemohl ukládat za výhodný úrok. Desetiprocentní zhodnocení domácí měny, kterým se opájím, není nikdy plně realizovatelné. Navíc se může celý zisk během krátké doby vypařit. A co je horší, může se dostat do záporu.

Jaký je další možný scénář vývoje? Jediná možnost, jak se silná měna z pozice „investičního šidítka“ překlopí do reálného zisku pro všechny její držitele, je čas. Měnové posílení musí být trvalé a nezvratitelné. Když říkám trvalé, myslím tím horizont mnoha let. Položme si otázku, zdali v dnešní nejisté době mají jakékoliv kapitálové toky trvání delší, než je datum dalšího zasedání některé z centrálních bank. Abychom se správně rozhodovali o svých úsporách, musíme se na trh dívat stejnýma očima, jakýma se na něj dívá krátkodobý korunový spekulant domácí či zahraniční provenience. Jsme s ním, ať chceme nebo nechceme, na stejné lodi.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0999 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,02 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0921 do 1,1039 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,44 až 23,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,26 do 21,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter