Na trzích úřadují sazby. Australská centrální banka zachraňuje, co může

Zdroj: Depositphotos

Na devizových trzích úřadují americké tržní sazby. Je to vidět například u japonského jenu, který oslabil nad 132,00 USDJPY, a je tak nejslabší od přelomu 2001 a 2002. V tomto případě se vyplatí sledovat desetileté splatnosti amerických bondů – nominální i reálné. V jejich případě je otázkou, jak se jim v nejbližší době podaří posouvat letošní maxima výnosů. A že posunout by se měly, protože krotit více než 8% americkou inflaci s výnosem desetiletého dluhopisu na 3 % nebude jednoduché.

S ohledem na vývoj amerických sazeb jsou dnes pod tlakem i procyklické měny. Výjimkou byl australský dolar, který profitoval z dnešního nad očekávání vyššího zvýšení sazeb centrální bankou. Ta patřila poměrně dlouho mezi „opozdilce“ tvrdící, že úroky zůstanou stabilní alespoň do roku 2023. Jenže se stalo to, co všude. Inflační tlaky, a hlavně růst mezd (psali jsme zde) banku donutily k obratu, a teď jsme svědky těžkého frontloadování.

Trh má tento posun už z velké části zaceněn. Peněžní trhy vidí australskou úrokovou sazbu na konci roku na zhruba 3 %. Na ročním horizontu skrze 1Y10M OIS pak vidíme hodnoty kolem 4 %. Z dlouhodobého hlediska, tj. 5Y5Y, jsme se dostali nad 4,1 %. Trh tak v podstatě počítá s tím, že australská centrální banka doručí jedno z nejrychlejších a nejintenzivnějších navýšení sazeb. Ty následně zůstanou po delší dobu nad odhadovanou neutrální sazbou kolem 2,5 %

Z našeho pohledu jsou sazby dlouhodobě nad 4 % přehnaným očekáváním. Existují faktory, které by mohly tuto představu podpořit, jako například výrazně silný komoditní cyklus a inflace dlouhodobě nad cílem. Na druhou stranu je ale potřeba počítat s globální ekonomickým výhledem, už jen z titulu procykličnosti australského dolaru. Ten se nikterak výrazně nelepší, právě naopak. Pro Austrálii pak bude klíčový i vývoj v Číně, v jejímž případě sice dochází k podpůrným růstovým opatřením, avšak i přesto nikdo nečeká žádný ekonomický zázrak.

Riziko z přecenění výhledu australských sazeb je tak vysoké. Tamní výnosová křivka se postupně posouvá nahoru, je však patrné pozvolné zplošťování. Rychleji rostoucí střední splatnosti (dvouletý tenor dnes roste o cca 13 bodů, pětiletý o 12 bodů) jsou známkou zacenění výhledu sazeb centrální banky. Pomalejší nárůst delších splatností, případně jejich pokles, by znamenal obavu z příliš silného přiškrcení budoucího ekonomického růstu. Celkově je ale australská ekonomika mnohem robustnější než například evropská, což je v době rychlé úrokové normalizace velkou výhodou.

I přes zacenění výhledu sazeb vypadá australský dolar zajímavě. K silnějším hodnotám by mu mohlo v nejbližší době pomoci zejména uvolnění pandemických opatření v Číně či jasnější obrat k více risk-on tržní náladě. Podobně je na tom i kanadský dolar z titulu robustnosti kanadské ekonomiky, výhledu tamní měnové politiky a potenciálně rostoucích cen komodit s důrazem na ropu. Je však nutné dát si pozor na financovací měny. Například americký dolar nebude podle nás v tomto směru nejlepší volbou.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters