Naděje umírá poslední. Velcí hráči stále sází na ropu

Je až překvapivé, jak se tok ropy neustále zrychluje s tím, jak proudí čím dál tím více peněz do ropných fondů. Mezi tři největší patří fond USI, OIL a UCO. Právě ten poslední, ProShares Bloomberg Crude Oil, neboli UCO, je unikátní tím, že se jedná o burzovně obchodovatelný fond obchodující na páku, především prostřednictvím derivátů, a to proto, aby dosáhl dvojnásobné výkonnosti podkladového benchmarku, kterým je Bloomberg WTI Crude Oil Subindex. Právě UCO je oblíbený mezi obchodníky a hedgeovými fondy, kteří věří v opětovný růst cen ropy.

Výhled na trhu „černého zlata“ nevypadá stále nijak valně. Ve Spojených státech razantně stouply ropné zásoby, do toho OPEC neustále odmítá omezit svou denní produkci. Sílu propadu komodity nejlépe zobrazuje pokles fondu UCO, který se od června minulého roku vyšplhal na více jak 84 %. I přesto někteří hráči sází na zvrat (viz. tabulka). Velké finanční instituce, jako Goldman Sachs či Deustche Bank, se rozhodly zainvestovat část svých prostředků právě do fondu UCO s vidinou cenového obratu, který by měl začít ještě letos.

Množství peněz, které fondy a banky na ropu sázejí, je vzhledem k převládajícímu pesimismu a fungující páce ohromující. Riziko investice do zapákovaného ETF nelze ani dostatečně vyjádřit. Ztráta více jak 81 % finančních prostředků by každou z výše zmiňovaných společností mohla stát její reputaci na trhu. I tak se ale investiční instituce nezdráhají investovat stovky tisíc, Goldman Sachs dokonce miliony, dolarů a to i přesto, že volatilita burzovně obchodovatelného fondu dosahuje za den 5 až 20 %.

Predikce analytiků pro letošní rok se značně liší. Cenové rozmezí se pohybuje mezi 30 až 60 dolary za barel ropy WTI. Při současné ceně na 51 dolarech a přebytkovým zásobám se většina investorského publika řadí mezi ropné medvědy. V opozici proti nim pak stojí společnosti jako Deutsche Bank či Goldman Sachs. Právě analytici druhé zmiňované banky pokládají současnou cenu „černého zlata“ za naprosto neudržitelnou.

Dle informací serveru Oilprice, Goldmani očekávají, že sektor černého komodity  bude čelit ztrátám o velikosti 1 bilionu dolarů, pokud cena zůstane pod hranicí 60 dolarů za barel. I tak ale bude předpokládaný růst hodně pozvolný. Dle odhadů dosáhne cena v příštích třech měsících pravděpodobně 40 dolarů za barel, poté ale začne pozvolný růst, jenž by měl v první polovině roku 2016 dosáhnout 65 dolarů za barel.

Goldman Sachs o ropě: USA by se měly zvolnit, ne OPEC

Těžba ropy v USA loni opět rostla rekordními tempy

Newsletter